SzPnlijRLFdtiLM-800x450-noPad

Hepimizin ilk çıktığı günden bu yana şikayet ettiği birşey var. Adil Kullanım Kotası(!)

Kim için adil ne için adil bilinmez ama tüketiciler için pekte bir işe yaradığını söyleyemeyiz.

Sadece ülkemizde olan bir uygulama demek saçma olur. Başka ülkelerde de bulunuyor. Ama nasıl? Günlük bir limit var. 150 GB limit koyulmuş. Gün içinde 150 GB boyutu aştığınız zaman AKK devreye giriyor. Fakat farklı olarak 1 gün sonra eski hızınıza kavuşuyorsunuz.

Örneğin 16 MB/S internetiniz var ve size 50 GB AKK hakkı verildiyse, bu limiti aştığınız zaman 3 MB/S’ye düşüyor. Yani para ödediğiniz hızın %18 kadarı hizmet alabiliyorsunuz.

Bu hızla film ya da dizi veya oyun indirip oynamak işkenceye dönüşüyor.

Geçmiş yıllarda yapılan AKK için imza kampanyalarından 1 MB/S’den 3 MB/S’ye yükseltildi. Yeterli mi? Değil.

50/75/100 ve sınırsız gibi paketleri bulunan AKK’nin neden bu kadar düşük miktarlarda tutulduğuda sorgulanması gereken bir durum. Çünkü şuanda çıkan oyunların bir çoğu 20-30 GB’yi bulmakta. Ayrıca 2K – 4K film izlemek isteseniz  yaklaşık 2-3 film sonrasında internet hızınız düşecektir.

İstenilen şey, AKK’nin kaldırılması veya gerçekten mantıklı bir düzenleme getirilmesi. Toplum istediği zaman çok şey yapabilir, yapmıştır. “Muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak” istiyorsak eninde sonunda bu zincirler kırılmalıdır. Ya bugün ya da yarın. Ama bir gün öyle olacaktır, olmalıdır. Temennimiz ise; bu zincirlerin bizim zamanımız içerisinde kırılması, gelecek nesillerin bu zincirlere takılmamasıdır.

Kotasız internet alıp AKK’ye takılmak gayet ironik bir durum bana soracak olursanız. Ben 60-70 TL verip 2-3 gün normal hızda kullanırken geri kalan 27-28 günde 30 TL vermem gereken interneti kullanıyorum ve buna iki katı kadar para ödüyorum.

Daha 1 ay olmadan 43.500 kişi AKK’ye karşı toplanan imza kampanyasında yer alıyorsa bunun bir sebebi vardır. Sizi etkilemese bile (öyle bi ihtimal vermiyorum ama) imza kampanyasına katılmanızı tavsiye ederim. Şuan etkilenmeseniz bile ileri bi tarihte kesinlikle sizleride etkileyecek bir uygulama.

Ben AKK dolup hızım düşecek diye bırak 1080P video izlemeyi, 720P video bile izleyemiyorum. Bunun en azından bir açıklaması olmalı.

Emre Güllüce isimli arkadaşımızın Change.org‘da başlattığı imza kampanyası herkesin bir sorunu olması sebebiyle ciddi bir destek toplamış durumda.

Hayaleturk.com olarak bu kampanyayı destekliyoruz. Sizlerde destek olmak için burada ki bağlantıdan destek olabilirsiniz. 🙂

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe