Film ve kitap önerisinin dışına çıkıp ilgiyle izlediğim bir belgesel önerisi yazısı olacak bu seferki yazı.

Amerika’da neden böyle bir programın yapılması ihtiyacı doğdu,program tanıtımına giriş yapmadan önce daha iyi anlaşılması için bazı bilgileri istatistiksel veriler üzerinden aktarmak faydalı olacak.Amerika Dünya obezite oranında yüzde 33,8 ile birinci ülke.Amerika’da nüfusun yüzde 26.7’sini oluşturan 72 milyon yetişkinin obez (aşırı şişman) olduğu tespit edildi. Obezitenin (aşırı şişmanlık) Amerika için çok büyük bir sağlık riski haline geldiği belirtiliyor.

Programın yapılma amacı,belli bir kilonun üstündeki insanların -programda 270 kilo üstü insanların zayıflama serüvenleri anlatılıyor-ameliyatı risk olarak görüldüğü için doktorlar tarafından kabul edilmeyen hastalar oluyor.Tüm bu risklere rağmen Dr. Nowzaradan hastalarının ona seslendiği isimle Dr. Now ,bu hastaları kabul ediyor ve 12 aylık zayıflama serüveni de başlamış oluyor.Dr. Now demişken asla geri adım atmayan ve kilo vermekte zorlanan hastalarına bu şekilde devam edersen ölürsün diyebilen biri.Şahsına münhasır bir duruşu ve sert ama yerinde cevaplarına, hastalarının onu memnun etme çabası da eklenince takdir edilesi bir karakter gerçekten.Onun o net tavrı olmasa belki de hastaları bu kadar çaba sarfetmezdi kimbilir.

İzlerken yedikleri yemekleri- ki özellikle de sadece hazır ve işlenmiş gıdaları görünce- bu kadar yemek yemezlerse kilo da almazlar diyebilirsiniz ama izledikçe şahit oluyorsunuz ki çoğunun çocukluğunda yaşadığı travmalar nedeniyle (anne-babanın ayrılması,cinsel taciz gibi) yemek yemek onlar için  bir kaçış yolu olmuş bir nevi,izlerken onlar adına üzülüyorum ve her kilo veripte hedefledikleri kiloya ulaştıklarında da onlarla beraber mutlu oluyorum.Kısacası benim gibi belgesel izlemeyi sevmeyen ama farklı konulara ilgi duyanlara tavsiye ederim.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir