Amatör ve profesyonel fotoğrafçılık arasındaki farkları gösteren 10 fotoğraf ve fotoğraf çekimi için bilmeniz gerekenler

Bu yazımızda sizlere amatör ve profesyonel fotoğrafçılık arasındaki o ince çizgiyi göstermeye çalışacağız. Aşağıdaki fotoğraflarda gördüğünüz gibi bir fotoğraf çekerken açı, ışık, yakınlık gibi temel şartları sağlamamız gerekiyor. Çektiğiniz kompazisyona bağlı olarak ona ne kadar yakınlaşırsak o kadar anlaşılır fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Fotoğraf Çekimi İçin Bilmeniz Gerekenler

Uzun pozlama nedir ve Uzun pozlama yöntemiyle çekilmiş fotoğraflar

  • Herhangi bir konunun fotoğrafını çekerken, kompozisyonu yatay ya da dikey oluşturmanız konusunda önceki bilgi ve deneyimleriniz size yol gösterecektir.
  • Çekilecek konuya göre doğru objektif seçimi çok önemlidir. Bazı konular yakından, bazıları ise uzaktan fotoğraflanmalıdır.
  • Yakından çektiğiniz portre fotoğraflarda göze netlik yapın. Gözlerin net çıkması diğer alanlardan çok daha önemlidir.
  • Bir manzara ya da hatıra fotoğrafında başka, hız ve hareket olan fotoğraf konularında ise çok daha dikkatli deklanşöre basmak gerekir.
  • Bir daha tekrarlanamayacak önemli bir konu çekiliyorsa mutlaka deneme çekimi yapın ve normal zamanlardan daha fazla sayıda fotoğraf çekin.
  • Güneşin tam tepede olduğu saatlerde (daha çok 12.00 ile 14.00 arası) mümkünse fotoğraf çekmemeye çalışın.
  • Özellikle insan fotoğrafları ve portre çekiyorsanız, arka planlarının sade olmasına dikkat edin. Karışık bir arka plan, konumuzla karışacak ve belirginlikten uzak, seçici olmayan sıradan bir fotoğraf karesi olacaktır.

Profesyonel fotoğrafçıdan etkili fotoğraf çekme taktikleri

İşte Amatör ve profesyonel fotoğrafçılık arasındaki farkları gösteren fotoğraflar

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe