Dünya üzerinde yapılmış en eski anıtsal tapınak olan ve Göbeklitepe olarak bilinen tarihi tapınakta, yürütülen kazı çalışmaları esnasında bulunan kafatası kemikleri,Amerikan Arkeoloji Enstitüsü tarafından  2017’nin en sıra dışı keşfi seçilerek birinci sırada yer aldı.


Göbeklitepe 12 bin yıllık geçmişi ile dünyanın en eski tapınağı olarak kabul ediliyor. Bölgede bu yıl yürütülen kazı çalışmaları sırasında bulunan 3 yetişkin kafatası parçası üzerinde yapılan incelemelerde, ilk önce bu insanların derisinin yüzülüp üzerindeki etlerinden arındırıldığı;daha sonra da kemiklere çakmak taşıyla oyuklar açıldığı ortaya çıktı.

Amerikan Arkeoloji Enstitüsü tarafından,Göbeklitepe’de bulunan son kafatası kalıntıları,  2017’nin en şaşırtıcı keşfi olarak değerlendirildi. Göbeklitepe’nin Neolitik Ritüel Merkezi’nde 29 Haziran’da  bulunan 3 yetişkin insana ait kafatası kemikleri liste başı olarak seçildi. 15 aydır yürütülen çatı ve canlandırma merkezi yapılması nedeniyle Göbeklitepe ziyarete kapalı tutuluyor.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe