Dünyada animasyon film pazarından aslan payını alan şirket, hepinizin de tahmin edebileceği gibi,Pixar‘dır. İyi ama Pixar sevdiğimiz animasyon filmlerini nasıl yapıyor, hangi teknolojileri ve teknikleri kullanıyor? Dahası nasıl oluyor da yaptıkları iş genelde her yaş grubundan insanın sevebileceği eğlenceli filmlere dönüşüyor?

Açıkcası yapılan röportajlarda Toy StoryA Bug’s LifeToy Story 2,Cars gibi filmlerin yönetmenliğini yapmış olan Mr. Lasseter böyle bir başarı ve kazanç beklemediklerini mutluluk ve gururla dile getiriyor ve ekliyor: ‘ Başarımızın nedeni verdiğimiz emektir. ‘

İyi ama ne kadar zor olabilir ki?

Sizin için araştırdık. Meğer bu iş küçümsenemeyecek kadar özveri istiyormuş.

Öncelikle en sevdiğiniz animasyon filminin ardında ki bilim.

Animasyon filmlerde hareketi sağlamak için klasik bir yöntem kullanılıyor. Çizerler birbirini tamamlayacak hareketleri tek tek çiziyorlar ve çizdikleri bu kareler art arda gösterildiğinde hareket oluşuyor. Çok sevilen Tavuklar Firarda filminde saniyede 24 kare görüntüleniyordu. Modern bir animasyonda, örneğin Köpekbalığı Hikayesi‘nde toplamda 120.000 kare geçiyor gözümüzün önünden!

Bir de animasyon yöntemleri var. Bunlardan birisi 19.YY’dan beri kullanılan Earl Hurd tarafından geliştirilmiş Cel Animation. Bu yöntemde yarı geçirgen basit bir kare arkaplanın üzerine yerleştirilir böylece her defasında arkaplan çizilmek zorunda kalmazdı. Bu hem zaman hem de görüntünün sabitliğini sağlıyordu.

Stop Motion(Anlık Görüntü) Animation tekniği ise gerçek oyma modellerden oluşan maketlerin hareketlerinin anlık görüntülerinin art arda hızla geçirilerek dinamik görüntü elde etmek fikrine dayanıyor.

Sonuncu teknik ise CGI (Computer Generated Imaginary [Bilgisayarla Sağlanan Görüntü]) tekniği. Günümüzün bilgisayar teknolojisinin el verdiği kadarıyla bu yöntem sanal ortamda karakterlere; şekil, renk, üç boyutluluk ve hareket kazandırıyor.

Bizim ilgilendiğimiz teknik CGI.

Bilgisayarlarla Animasyon Film Yapmak

Günümüzün bir çok animasyon filmi bu yöntemle yapılıyor. Bu şekilde bir film hazırlamak yıllar alabiliyor. Bir projeyi hayata geçirirken dikkat edilen üç unsur var.

Gelişim

– Bir fikir bulunmalı
– Taslak bir senaryo yazılmalı
– Çizimlere başlanmalı, karakterlerin oluşumu için pek çok sanatçı bu evreye katılır.

Ön Yapım

– Ses kayıtları başlamalı
– Karakterlerin çizimleri detaylandırılmalı
– 2 boyutlu resimler bilgisayar ortamında 3 boyutluya çevirilmeli.
– Karakterlerin iskeletlerini hareket ettiren bir ön program geliştirilmeli.

Yapım

– Karakterler, mekan, kamera açıları belirginleşmeli
– Karakterlerin mimikleri, ortam özellikleri eksiksizleştirilmeli.Kullanılacak fizik kuralları normal mi yoksa aşırımı, karar verilmeli.
– Bir saniyede gösterilecek kare sayısı öngörülmeli ve binlerce çizime başlanmalı.
– Gölgelendirilme ve cisimlerin ışağa olan tepkileri ayarlanmalı
– Gerçek objelerdeki aydınlatma bilgisayara aktarılmalı
– Filmin reklamları ve tanıtımlarına başlanmalı
– Son rütuşlar artık yapılmalı

İşte, kabaca, bir animasyon film yapılırken takip edilen hususlar bunlardır. Çizerlerin yaptıkları açıklamalara göre bazen bir saniyelik bir şeyi çekmek için 6-9 saat uğraştıkları da oluyormuş.

Pixar’ın Ratatouille’sinin Yapımındaki Sanat

Ratatouille ile tanışın….

O yemek yapabiliyor…

Bir fare ama insansı mimiklere sahip!

Ve bu adam onun sahibi değil öğrencisi!!!

İzleyenler bilir çok eğlenceli bir filmdir. Bizse şimdi filmin öyküsünü anlatacağız ama taa başa alarak.

Üstteki resimde filmin üç aşaması yan yana konulmuş. Taslak hali(Louis Gonzales tarafından çizilmiş), bilgisayara atılmış hali(Sharon Calahan Sütüdyoları) ve tüm rütuşları bitmiş hali.

Harley Jessup tarafından illüstre edilmiş bir sahne, daha sonra bilgisayarda tekrar yaratılırken renkler ve ışık buradan referans alınarak uygulanıyor.

Üstteki resmin sol üst köşesi Carter Goodrich tarafından çizilmiş. Greg Dykstra tarafından modellenmiş(sağ üst). Yine Harley Jessup tarafından dijital ortama aktarılmış.

Ve siyah beyazdan hayat bulmuş bir animasyona giden yol.

Bir farenin başrolü oynadığı bir film bu ama ilginçtir yaratıcılarına milyon dolarlar kazandırıyor. Türkiyenin henüz bu pasta da bir payı yok ama yine de sevinmemizi sağlayan bir şey var: Türk sanatçılar, programcılar Pixar, Dream Works gibi sütüdyolarda iş imkanı bulabiliyorlar, çok nadir de olsa…

Umarız bir gün animasyon sektörünü pastasından bir dilimde olsa ısırabiliriz…

Bkz Pixar, DreamWorks

 Alıntıdır

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe