1) Her isteğe uygun

Apple saati herkesin alacağından emin olmak istercesine her zevke ve ortama uygun kasa ve kayış seçenekleri sunuyor. 38 ve 42 mm’lik iki boyutu bulunan saat toplamda saat üç farklı modelde sunuluyor: Apple Watch, Apple Watch Sport ve Apple Watch Edition. Bu modeller alüminyum (gri, gümüş), paslanmaz çelik (gri, siyah) ve altın (roze, sarı) olmak üzere toplamda 6 kaplama seçeneğiyle geliyor.

2) Basınç kuvvetini algılayan dokunmatik teknolojisi

Çoklu dokunma özelliğine destek veren dokunmatik Retina ekranlı saatlerden Apple Watch Sport Ion-X ile güçlendirilmiş camla kaplıyken, Apple Watch ve Apple Watch Edition safir ekranlarla kaplı. Elmastan sonra dünyanın en sert saydam maddesi olan safir kristal sayesinde Apple Watch ve Apple Watch Edition, çizilmelere ve darbelere karşı oldukça dayanıklı. Ekrandaki dokunmatik teknolojisinde de yine ufak gibi görünen ancak Apple Watch’u rakiplerinden ayıran kimi detaylar bulunuyor. “Force Touch” adı verilen teknoloji, cihaza dokunurken uyguladığınız basıncı ölçebiliyor. Peki bunun bize ne faydası var? Basınç ölçümü sayesinde, örneğin ekrana hafifçe dokunmanız ile güçlü bir şekilde bastırmanız farklı şekilde algılanıyor, böylece ekran alanını veya kullanılan parmak sayısını artırmadan tek parmakla daha fazla jesti gerçekleştirmek mümkün.

 

3) Kalp atışlarınızı paylaşın

Saatin arka kısmında bulunan çok sayıdaki kızılötesi sensörler ile görünür ışık sensörleri kalp ritmini ölçerek Apple’ın kendi sağlık ve egzersiz uygulamalarıyla iletişime geçiyor. Fakat sensörlerin esas cazibesi fitness ve sağlık takibinden öte, yeni iletişim yöntemlerine yönelik kullanımları.

Saatin en ilgi çekici özelliklerinden biri saatler arası iletişim kurabilme kapasitesi. Ancak bunu mesajlaşma türünden bir uygulama olarak düşünmeyin. İlk olarak tanıtılan özellik, cihazın kalp atışını algılayıp bunu karşıdakine gönderme fonksiyonu. Alıcıya gönderilen kalp ritmi verisi titreşime dönüştürülerek iletiliyor. Böylece sizden çok uzaklardaki bir sevdiğinizin kalp atışını hissetmiş oluyorsunuz. En azından Apple’ın iddiası bu. Bunun dışında ekrana parmağınızla çizdiğiniz resimler de buharlaşma efektiyle kaybolarak alıcı saate gönderiliyor. Burada hem çizimin kişinin elinden çıkmış olması, hem de bahsi geçen kaybolma efekti bu tip iletişime farklı bir hava katıyor. Son olarak da saat telsiz gibi kullanılarak diğer saat sahipleriyle iletişim kurulabiliyor.

 

4) Saat kolu da akıllandı

Ancak Apple’ın saat tanıtımı sırasında en çok odaklandığı özellik, saatin sağ tarafında bulunan ve kurma koluna benzeyen düğme. “Digital Crown” adı verilen bu döner düğme birden fazla işleve sahip. Kısmen diğer cihazlardaki ana ekran düğmesinin yerini alan bu düğme aynı zamanda menülerde seçim yapmayı ve fotoğraflarda yakınlaşıp uzaklaşmayı mümkün kılıyor. Basit ancak kullanışlı bir yenilik diyebileceğimiz Digital Crown saatin arayüzünü daha da sezgisel hale getiriyor.

Apple’ın tanıttığı bir başka özellik de, Android Wear’de karşımıza çıkan bilgi kartlarına benzeyen “Glimpse”. Konum, hava durumu ve ajanda bilgilerine rahat erişim sağlayan “glimpse”lerin dışında Apple Watch’taki Siri’ye komut vererek de bu bilgileri edinmek mümkün.

 

5) Mesaj analizi

Apple Watch’taki ufak ancak kullanışlı bir başka özellik de otomatik yanıtlar. Saate iletilen mesajların içeriğini analiz ederek kısa yanıtlar hazırlayan bu özellik sayesinde hiçbir klavyeye gerek kalmadan mesajlara saatten anında yanıt vermek mümkün. Tabii özelliğin Türkçe mesajları analiz etme kabiliyeti var mı bilmiyoruz. Ayrıca mesajlara dikte özelliğini kullanıp mesaj yazdırmak da mümkün. Ancak bunun da Türkçe çalışıp çalışmadığını henüz bilmiyoruz.

 

 6) Diğer detaylar

Apple’ın yeni tanıttığı Apple Pay ödeme sistemini Watch ile de kullanmak mümkün. Henüz Amerika dışı ülkelerde bulunmayan sistemin 100’ü aşkın ülkede çalışmaları sürdüren Apple’ın çabaları çok büyük olasılıkla boşa çıkmayacak ve Apple Pay’i kısa süre sonra Türkiye’de de kullanabileceğiz.

Apple Watch’u ayrıca destek veren hotellerde oda anahtarı olarak kullanabilir, Apple TV’yi saatle kontrol edebilir, BMW’nizin otoparktaki yerini bulabilirsiniz. Ancak Apple Watch’un çalışması için iPhone’a gereksinim olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim. Saatle birlikte iPhone 5, 5s, 5c ve yeni iPhone 6/6 Plus’ı kullanmak mümkün.

 349 dolardan başlayan fiyatla satışa çıkacak olan Apple Watch, önümüzdeki yıl başına kadar piyasada olmayacak.

 

Youtube VİDEO

http://www.youtube.com/watch?v=ktujsc4ZUTo

 

 

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe