Merhaba arkadaşlar. Geçtiğimiz günler de  Avrupa Parlamentosu’nun aldığı yeni karara göre tüm akıllı cep telefonları ve tabletler tek tip girişle şarj olacak. Bu tasarıya aslında 2011 yılında başlanmasına rağmen geçtiğimiz günler de onaylandı. Biz kullanıcılar için iyi bir haber olsa da üretici firmaları açısından kötü bir haber.

Birçok teknoloji şirketini etkileyecek yasanın üç yıl içinde zorunlu hale getirilmesi planlanıyor. Bunun için yeni kanun düzenlemeleri üretici firmalara gönderilecek. Şirketlere de dönüşüm için 1 yıl ek süre tanınacak. Yasa kapsamında, şirketler, cep telefonlarının yanında, akıllı telefonlar, tabletler, fotoğraf makineler ve müzik çalarlar için de tek tip şarj aleti üretmek zorunda kalacak.Yani artık ince uçlu şarj ya da iPhone şarjı aramaya son diyebiliriz.

140320141208144292800

Bu karardan en çok etkilenecek firma ise, şüphesiz Apple olacaktır.Çünkü Thunderbolt gibi farklı bağlantı girişlerinden şarj olan iPhone veya iPad’ler, yasayla birlikte rakipleri gibi microUSB giriş kullanmak zorunda kalacak veya  üretici şirketlerin  tek tip evrensel bir şarj girişi veya cihazı geliştirmesi. Böylece Apple da dahil tüm teknoloji firmaları, pil şarjı ya da veri aktarımı için o girişi kullanmaya başlayabilir.

Bizim için yasa tasarısının en iyi yanı, yeni cep telefonu ve tablet kutularının içinde şarj aletleri olmayacağından , cihaz fiyatlarının düşmesi.

 

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe