Ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un 1991 yılında yayımlanan önemli romanlarından biridir.

Yazar Cengiz Aytmatov  eserin  son baskısının önsözünde şunları yazmıştır. “Beyaz Gemi ‘deki ‘adsız oğlan’ , sadece benim yetiştiğim döneme mahsus bir tip değildir. Geleneğinden ve köklerinden kopartılmış nesillerin, dünyanın her tarafında yaşadıkları ve yaşayacakları büyük trajedinin kahramanlarından biridir. Dünyada her zaman vardı ve var olacaktır’ “adsız oğlan’lar. Ben Beyaz Gemi ‘de bu kayıp nesillerin dramına işaret etmek istemiştim. Devir değişti artık; Soğuk Savaş’ın sıcak günlerinde değiliz. Kaybolan adsız oğlanları aramak ve bulmak için bugün daha fazla şansa sahip olduğumuzu düşünüyorum. ”

Eser MEB Yüz Temel Eser içerisinde okullara ve öğrencilere tavsiye edilmiş eserlerin arasındaymış aynı zamanda.

7-8 yaşlarındaki bir çocuğun gözünden okuyoruz romanı,merkezinde bu küçük çocuk ve onun hayalleri ,hayal dünyası var. Isık Gölü’nün kıyısında sadece 3 ev vardır biri de küçük kahramanımızın evidir.Annesi babası tarafından dedesine terk edilmiş ona dedesi bakmaktadır.Nenesi dedesi ve o bir evde yaşamaktadır.Diğer iki evin birinde teyzesi Bekey ve eşi Orozkol diğerinde ise Seydahmet,eşi Gülcemal ve küçük kızları yaşamaktadır.

Çocuk her gün aynı saatte geçen beyaz gemiyi  dürbünüyle izlemektedir ve bu gemi de gemilerde çalışan babasının da olduğunu düşünür.Bu gemiye her baktığında hayaller kurar bir balık olup yüzerek gemiye ulaşıp babasını bulup yaşadıklarını teyzesinin çocuğu olmadığı için Orozkol’un dedesi Mümin’den intikamını alıp ona kötü davrandığını anlatmak ister.Her gün bu hayalle bu beyaz gemiye bakar.

Dedesi Mümin’den başka ona iyi davranan kimse yoktur.Dedesi onu,o da dedesini çok sever en çokta dedesinin anlattığı hikayeleri, geyik Maral Ana hikayesini tekrar tekrar dinlemiştir dedesinden.Dedesi bir gün ormanda bu hikayelere  konu olan geyik Maral Ana’yı görür ve gelir çocuğa söyler. Çocuğun hasta olarak yattığı bir gün Orozkol, Mümin Dede’ye bu geyiği vurdurur ve etinden de ziyafet yaparlar.Daha sonra bunları öğrenen çocuk yıkılır ve bir karar verir.(Tabii ki gerisi kitapta 🙂 )

Kitabı okurken ilk defa bir kitap karakterine bu kadar üzüldüm o da Mümin Dede’ydi.Naifliği,insanlığı,değer görmese hor görülse bile insanlığından ödün vermemesi, yapması gerekeni yapması onu hem sevmeme hem de onun için üzülmeme neden oldu.

İlk defa Cengiz Aytmatov okumuş biri olarak geç kaldığımı düşünüyor ve eğer okumadıysanız tavsiye ediyorum.

KİTABIN ADI : Beyaz Gemi
YAZARI : Cengiz Aytmatov
YAYINEVİ : Ötüken Neşriyat
BASIM YILI : 1991

KONUSU:Roman, San-Taş Vadisi’nde etrafındaki beş-altı insanla yaşamak zorunda olan, dedesinden başka seveni olmayan, gerçek hayatında mutsuz olan fakat hayal dünyasında mutlu olmaya çalışan bir çocuğun psikolojisini konu almaktadır.(Alıntı)

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir