Hastalıkların Uluslararası Sınıflaması kılavuzu 2018 yılında yenilenecek ,kılavuz en son 1990 yılında güncellenmişti. Bu değişiklikle birlikte,Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bilgisayar oyunu bağımlılığının ‘akıl hastalıkları’ kategorisinde yer alacağını açıkladı.


New Scientist dergisinin haberine göre, WHO’nun 2018 yılında 11’incisini yayınlayacağı kılavuzda,bilgisayar oyunu bağımlılığı hastalık kapsamında bir isme sahip olmasa da,bağımlılığın akıl hastalığı başlığı altında yer alacağı belirtildi.

Bilgisayar oyunu bağımlılığının önemli bir konu olarak tanınmasının kritik olduğunu söyleyen WHO Akıl Sağlığı Departmanı’ndan Vladimir Poznyak,”Sağlık uzmanları bilgisayar oyunu bağımlılığının ciddi sonuçları olabileceğini fark etmeli. Her alkol içen insanın alkolik olmadığı gibi bilgisayar oyunu oynayan herkeste de akıl hastalığı bulunmuyor. Fakat belirli durumlarda aşırı bilgisayar oyunu bağımlılığı olumsuz etkiler yaratabilir” dedi.Çoğu kişi bilgisayar oyunu oynamanın akıl sağlığını bozabilecek bir eylem olmadığını düşünse de ESET güvenlik şirketi uzmanlarının ,500 bilgisayar oyuncusuyla yaptığı araştırmada, katılımcıların yüzde 10’unun bilgisayar başında 12 ilâ 24 saat vakit geçirdiği ortaya çıkmıştı.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 7345 aboneye katılın

e-posta adresiniz:


DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe