Bitcoin ve Litecoin Nedir?

Bitcoin ve Litecoin günümüz internet çağının para birimleridir. Kripto para ekonomisinde bulunan bu para birimleri sanal dünyada üretilen ve mevcut ekonomik sistemlerden daha güvenli ve kazançlı olmasıyla tercih edilmeye başlandı. Bitcoin, Litecoin’e göre daha köklü ve daha önceden üretilmeye başlandığı için günümüzdeki değeri de bir hayli fazla. Son 10 ay içerisinde 16 kat değerlenen Bitcoin günümüzdeki değeri yaklaşık olarak 62.000 TL oldu ve tabi ki değerinde bu kadar fazla artış gösteren bir para birimine yatırım yapmak isteyen kişi sayısı arttı. Tamamen arz-talep meselesi olan bu durum yeni para biriminin doğmasına yol açtı. Bu yeni para birimi Litecoin’ i çıkaran kişi ise eski Google yazılım mühendislerinden Charlie Lee oldu.

Bitcoin’ e göre daha yeni olan Litecoin son zamanlarda yatırımcıların tercihi oldu. Bitcoin’e göre daha ucuz olması ve son ayda %300’ e  yakın artış göstermesi Litecoin’ e yatırım yapan kişi sayısını arttırdı. Günümüzde ki fiyatı yaklaşık olarak 1150 TL olan Litecoin, ilerleyen zamanlarda daha da artış göstereceğe benziyor.

Litecoin’ in Farkı Ne?

  • Bitcoin şimdiye kadar 17 milyon adet üretilmişken, üretimi 21 milyonla sınırlıdır fakat Litecoin bu miktarı arttırmış ve sınırı 84 milyon adettir.
  • Litecoin madencilik cihazları Bitcoin’ e göre daha karışık ve pahalı olduğu için bu üretimi yapmak için biraz yatırım yapılması gerekir.
  • Scrypt tabanlı algoritmik yapıya sahip olması dolayısıyla güçlü bilgisayarların madencilik yaparken diğerleri arasında fark oluşmaz ve denge sağlanır.
  • Bitcoin 10 dakikada blok işlerken, Litecoin 4 kat daha hızlı olarak 2,5 dakikada bir blok işler. Bu blok zinciri daha hızlı bilgi işler ve genişler bu sebepten de  üretimle birlikte değeri artar.

 

[vurgu color=”#dd3333″]Yazı Önerilerimize Bakmayı Unutmayın[/vurgu]

[irp posts=”17854″ name=”Yandex Disk’te Sınırsız Fotoğraf ve Video Depolama Dönemi Başladı”]

[irp posts=”18115″ name=”Apple Shazam’ı Hızlı Bir Şekilde Satın Aldı”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir