Edebiyat dünyası sonsuz bir derya. Ömrünüzün sonuna dek belki de hiç tanışamayacağınız yüzlerce harika yazar var. Elbette her kitabı okumak mümkün değil.

Kayıp Rıhtım olarak bu liste ile gözünüzden kaçmış olabilecek bazı yazarları sizlerle tanıştırmak istiyoruz.

  1. George Saunders

Booker başta olmak üzere pek çok ödülün sahibi olan ve Amerikan edebiyatının çağdaş yazarları arasında en iyilerden birisi olarak gösterilen George Saunders, dünya çapında hayli okura sahip. Ancak yazar ülkemizde bir türlü beklenen çıkışı yapamamış gibi görünüyor. Tuhaf kurgu, bilimkurgu, fantezi, distopya gibi türleri birbirine karıştıran; alternatif dünyalarla sert ve güçlü metinler kuran yazarın Türkçede de pek çok eserini okumak mümkün.

Phil’in Dehşet Verici Kısa Saltanatı, Arafta, Frip’in Aşırı Israrcı Pırtlakları, İç Savaş Diyarı Feci Düşüşte ve Aralığın Onu kitapları DeliDolu Yayınları tarafından dilimize kazandırılmış durumda. Yazarın dünyası ile tanışmak için öykülerden oluşan İç Savaş Diyarı Feci Düşüşte iyi bir alternatif olabilir.

2. Feyyaz Kayacan

50 Kuşağı öykücüleri her ne kadar bir neslin edebiyat anlayışını değiştirmiş olsa da bugün isimleri yeterince anılmıyor. Feyyaz Kayacan da bu kuşağın etkili temsilcileri arasında. 1919 doğumlu yazar, öykülerinde kara mizahı, bilimkurguyu ve anti-ütopyayı eksik etmeyen bir isim.

Yazarın öykü kitapları şu sıralar Kırmızı Kedi Yayınları tarafından basılıyor: Çocukluktaki Bahçe, Şişedeki Adam Hiçoğlu’nun Serüvenleri ve Sığınak Hikâyeleri.

3. Spencer Holst

1926 doğumlu Amerikalı hikâye anlatıcısı Spencer Holst; Kurt Vonnegut ve Donald Barthelme gibi isimlerle anılan önemli bir yazar. Kurmacanın sınırlarını genişleten öyküleri, bilge mizah anlayışı, usta meddahlığı ile Holst kesinlikle başka bir dünyadan sesleniyor okura.

Yazarın eserleri günümüzde Dedalus Kitap tarafından basılıyor: Kedilerin Dili, Büyücünün Kızı ve Hatalı Toplar Enstitüsü.

4. Süreyyya Evren

Yazar, editör ve çevirmen Süreyyya Evren pek çok kitabın müellifi. Güçlü ve özgün kalemi, sınır tanımayan anlatı gücü ve postmodern yaklaşımları kendisini her zaman ilgi çekici bir yazar yaptı. Hem kurgu hem de kurgu dışı eserleriyle karşımıza çıkan Evren’in Tercüman (Doğan Kitap) ve Viyana Nokta (Koç Üniversitesi Yayınları) romanlarını ve Evsel Dönüşüm (Can Yayınları) adlı öykü kitabını mutlaka tavsiye ediyoruz.

5. Kurt Vonnegut

Kurt Vonnegut belki de listedeki en popüler isim. Ancak yine de Türkiye’de hâlâ yeterli sayıda okurun kütüphanesinde bulunmayan bir yazar. 1922 doğumlu Amerikalı edebiyatçı, roman ve öykülerinin yanı sıra hümanist kimliği ile de tanınıyor.

Birçok okur kendisinin Mezbaha No 5 kitabını hatırlayacaktır. Ancak Mavi Sakal (roman), Şampiyonların Kahvaltısı (roman) ve Maymun Evine Hoş Geldiniz (öykü) de yazarın muhakkak tanışmanız gereken eserleri arasında. Vonnegut şu sıralar çoğunlukla Can Yayınları etiketiyle okurla buluşuyor.

Bilinçakışı, postmodern yaklaşımları, tuhaf anlatı teknikleri ve bilimkurgu Vonnegut’un gerçeğe meydan okuyan dünyasını tanımlayan bazı anahtar kelimeler.

Kültür edebiyat sitesi Kayıp Rıhtım hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: https://kayiprihtim.com/

Kayıp Rıhtım’ı sosyal medyada takip etmek için:

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir