Bülbülü öldürmek günahtır. Çünkü bülbül yaratılışından ötürü bülbüldür, kendisini bülbül olarak seçemez. Onun ızdırari (zorunlu) kaderinde zaten bülbül olmak vardır ve bundan dolayı da suçlu olarak gösterilmemelidir.(Kitaptan Alıntı..)

Pulitzer ödüllü (1961) bir Dünya klasiği olan ”Bülbülü Öldürmek” Harper Lee tarafından 1960 yılında yazıldı.Romanını kendi yaşadığı kasabadaki olayları,ailesi ve kasaba halkının tepkilerini gözlemleyerek kaleme aldı.1962 yılında aynı adla kitap sinemaya uyarlandı ve Oscar ödülü kazandı.

Benim kitapla tanışmamsa : ABD’nin Mississipi eyaletindeki bir okul tarafından yasaklandığı haberini okuduktan sonra kitabı merak edip okumamla oldu.Kitabı okuduktan sonra neden rahatsız olunmuş anlayamadım doğrusu.Tek sebep ırkçılık karşıtı olması mı bilemiyorum ama yazıldığı dönem düşünüldüğünde ne kadar ırkçılık vurgusu yapılabilirse bir kitapta o kadar yapılmış.

Kitabın anlatım şekli çocukların gözünden olduğu için olsa gerek;masumluğu,saflığı ve merhameti hissediyorsunuz. Dünyayı çocuklar yönetsin dedim romanı okurken hep.Kalbe dokunan -ki çocukların ön planda olduğu tüm filmler ve kitaplar kalbe dokunur bence- güzel bir kitap.Filmini de merak ediyorum ve en kısa zaman da izlemek istiyorum.

 (Filmden bir kare…
Konusu: Amerika’nın güneyinde bir kasabada yaşanan ırkçılığı ve ön yargıyı,romanın başkahramanı küçük bir çocuk olan Scot Finch’in (Harper Lee)  gözünden anlatıyor.

     Kitaptan Alıntılar;

“Başka insanların yüzüne bakabilmek için ilk önce kendi yüzüme bakabilmeliyim. Çoğunluğa bağlı olmayan tek şey insanın vicdanıdır.”

“İnsanlar etraflarında kendilerinden çok şey bilen birilerinin olmasından hoşlanmazlar. Bu onları kızdırır. Sen konuşuyorsun diye de değişmezler. Kendilerinin istemesi gerekir bunu ve öğrenmek istemedikleri zaman çeneni tutmaktan ya da onlar gibi konuşmaktan başka bir şey gelmez elinden…”

“Olanları o kişinin bakış açısından değerlendirmediğin sürece o kişiyi gerçekten anlamış olmazsın… Ta ki derisinin içerisine tırmanıp onun içerisinde dolaşana kadar…”

  •  Yayınlandığı Yıl: 1960
  •  Yazarı: Harper Lee
  •  Türü: Roman
  •  Orijinal Adı: To Kill A Mockingbird

[vurgu color=”#dd3333″]Yazı Önerilerimize Bakmayı Unutmayın[/vurgu]

[irp posts=”11556″ name=”Kitaplığınızda Bulunması Gereken 5 Kitap #5″]

[irp posts=”15433″ name=”The Night Of – Mini Dizi Önerisi”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir