Milyonlarca insan ‘nomofobi’ (no mobile phobia) adı verilen, cep telefonuyla iletişim olanağından uzak kalma korkusuyla yaşıyor.Nomofobi işte bu korkuya verilen isim.


İngiltere’de gerçekleştirilen bir araştırmada, 13 milyon İngiliz’in ’21. yüzyılın bu yeni bağımlılığından’ muzdarip olduğu ortaya çıktı. Araştırma sonucunda, cep telefonuna bağımlılığın sebebinin, insanların aileleri ve arkadaşlarıyla sürekli temas halinde olma arzusu olduğu belirlendi.

2 bin 100 cep telefonu kullanıcısı üzerinde yapılan araştırmaya katılan her iki kişiden biri telefonlarını çok zorunlu haller dışında asla kapatmadığını söyledi. Her 10 kişiden biri de işleri dolayısıyla her zaman ulaşılabilir olmak istediğini söyledi. Araştırmacılar, ‘Nomofobi’nin, cep telefonu kullanıcılarının yüzde 53’ünü etkileyebildiğini; erkeklerin yüzde 58’inin, kadınlarınsa yüzde 48’inin şarjları bittiğinde, kontörleri tükendiğinde, telefonlarını kaybettiklerinde veya kapsama alanı dışına düştüklerinde endişelerinin arttığını söylediklerini belirtiyor.

      Nomofobi’nin Belirtileri İse Şunlar:

  • Kişi cep telefonunu asla kapatmıyorsa,telefonunu veya sinyalini kaybetmek olumsuz fiziksel belirtilere yol açıyorsa.
  • Sinyal çekmemesi veya şarjın bitmesine karşı,aşırı bir tepkisi olduğunun farkındaysa.
  • Cep telefonunun veya mobil cihazının,obsesif biçimde yanında olup olmadığını kontrol etme ihtiyacı duyuyorsa.
  • Cep telefonun güvenli bir yerde olmasına rağmen onu kaybetme endişesini sürekli yaşıyorsa.
  • Bu fobisi oldukça uzun bir süredir devam ediyorsa ve bu durum kişinin sağlığını veya günlük yaşamını olumsuz etkiliyorsa.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir