‘’Davayı hızla çözemezseniz başkalarının da hayatını tehlikeye atarsınız. ‘’

Chris-Culver-Ölümün-Gizli-Yüzü-ve-Manastır-KitaplarıChris Culver’ın Manastır kitabı 750.000 kopyadan fazla satan ve satış rekorları kıran bir fenomen. Polisiye roman olmasının dışında Amerikalı bir yazar tarafından Ash (Ashraf) Rashid adında Müslüman bir polisin başkahraman olması romanı farklı kılıyor. Konusunu okuduktan sonra benim de ilgimi çekti ve Chris Culver hakkında biraz araştırma yaptım. Neden müslüman bir başkahramanı seçti acaba? Nedeni yazarın mesleğinin Etik ve Karşılaştırmalı Din Dersleri olmasıymış. Kitabı ilk yazdığında da yayınevi bulmakta zorlanmış ve kendi basmaya karar vermiş.(Başkahramanla ilgili olabilir diye düşündüm açıkçası.)

Ben Ash karakterini sevdim.(Sherlock Holmes’tan sonra en sevdiğim sanal karakter oldu.) Adalet için elinden geleni yapması, sert ama aynı zamanda merhametli olması, engellenmesine rağmen doğruların peşinde olması.

Gelelim kitaplara Manastır kitabının konusu kahramanımız Ash, yeğeninin katilini bulmak için emirlere karşı gelerek bir soruşturma başlatır ancak, araştırmaya devam ettikçe en yakınlarını giderek daha çok tehlike altına soktuğu, karmakarışık bir davanın içinde bulur kendini. Eğer davayı çabucak çözmezse toprağa vereceği tek aile üyesi yeğeni olmayacaktır.

Ölümün Gizli Yüzü kitabı konusu ise; Indianapolis Şehri Polis Teşkilatında on iki yıl geçirmiş kıdemli bir polis ve polis kuvvetindeki birkaç Müslüman Amerikalıdan biri olan Ash, adaleti ararken kuralları esnetmekten korkmuyor. Ancak şimdi polisliği bırakmak istiyor. Hukuk fakültesinden mezun oldu ve savcı olmayı hedefliyor. İstediği son şey, yeni bir cinayet soruşturmasına karışmak… Ancak bu durum aile dostlarından birinin evinin önünde öldürüldüğünü duymasıyla değişiyor; bu, teşkilat üyelerinin soruşturmaktansa görmezden geldiği bir cinayet. Ash soruşturmaya

başlıyor ve kendini bir anda seçim politikalarının, suç dünyasının ve kendi adaletini sağlayan adamların ortasında, karmakarışık bir davanın içinde buluyor.

Polisiye roman seviyorsanız, farklı yazarlar keşfetmek ve okumak isterseniz. Sıkılmadan okuyabileceğiniz, gerilimi dozunda, anlatımı akıcı bir roman. Sayfa sayısı gözünüzü korkutmasın nasıl bittiğini anlamayıp benim gibi yazarın diğer kitaplarını ararken bulabilirsiniz kendinizi. Şimdiden iyi okumalar… 🙂

[vurgu color=”#dd3333″]Yazı Önerilerimize Bakmayı Unutmayın[/vurgu]

[irp posts=”11556″ name=”Kitaplığınızda Bulunması Gereken 5 Kitap #5″]

[irp posts=”11031″ name=”Kitaplığınızda Bulunması Gereken 6 Kitap #3″]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe