2011’de Çin’in  yörüngeye gönderdiği Tiangong-1’in tahmini düşüş enlemleri belli oldu. Tiangong-1, 43 Kuzey ile 43 Güney enlemleri arasına düşecek. Roket yakıtında kullanılan hidrazin adı verilen tehlikeli bir madde taşıyor. Uydunun yüzde 10 ila 40’ının tekrar girişten sağ kalması bekleniyor.


Çin’in 2011 yılında yörüngeye gönderdiği 8,5 ton ağırlığındaki uzay istasyonu Tiangong-1, Pekin yönetiminin kontrolü kaybetmesinin ardından düşüşe geçti.Türkiye de 100 kiloluk enkazın düşebileceği ülkeler arasında yer alıyordu.

Tiangong-1 Amerkian Uzay Gözetim Ağı tarafından takip ediliyordu ve tahmini düşüş enlemleri belli oldu.Mart ayında 43 Kuzey ile 43 Güney enlemleri arasında bir yere düşeceği söyleniyor. Belirlenen bölgelerde az sayıda insan nüfusu olsa da büyük tehlike içerdiği düşünülüyor. Tiangong 1’in muhtemelen bir okyanusa düşeceği söyleniyor.

Roket yakıtı olarak kullanılan hidrazin adı verilen kimyasalın, uzun süreli temasta insanlarda kansere neden olduğuna inanılıyor. Uzmanlar, “Güvenliğiniz için, yeryüzünde bulabileceğiniz herhangi bir moloza dokunmayın veya yaydığı buharları solumayın.” dedi. Bu kimyasal renksiz ve çok yüksek oranda reaktif bileşenler içeriyor.Kısa süreli yüksek hidrazine maruz kalanlarda görülen belirtiler ise şunlar: göz, burun ve boğaz rahatsızlıkları, baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı, pulmoner ödem, nöbetler ve koma yer alıyor.Kimyasala uzun süreli maruz kalan insanlarda karaciğer, böbrekler ve merkezi sinir sistemine de zarar verebilir.