Zamane gençliği diye değerlendirip, sorunları görmezden gelmek, kulak ardı etmek ne kadar doğru? “Bizim zamanımızda böyle değildi”, evet sizin zamanınız geride kaldı, çocuğunuz görmediği bir zamana ayak uyduramaz ama siz şimdiki zamanı kabul edip, entegre olursanız çocuğunuzla daha sağlıklı bir diyalogunuz olur. Ergenlik dönemini çok daha rahat atlatabilirsiniz.

İnternetin hayatımıza girmesiyle elbette bir çok şey değişti. Çocuklar bilgisayar başından saatlerce kalmak istemiyor, oyun bağımlısı bir kitle var neredeyse, Mavi Balina oyunundan sonra şimdi de ’48 Hour Challenge adlı bir oyun, gençler arasında popüler oldu.Britanya’da başlayıp ABD’ye de yayılan oyun, çocukları iki gün ortadan kaybolmaya teşvik ediyor.

Peki ebeveynler çocuklarını bu saçmalıkların herhangi birinden ve etkilerinden korumak için neler yapabilir?

Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, tehlikeli sanal oyunlarla başa çıkmak için beş yol öneriyor:

48 Hour Challenge

FARKINDA OLUN

“Çocuklara cazip gelebilecek en son sosyal medya trendleri veya uygulamaları hakkında kendinizi eğitin. Öğretici kaynaklardan yararlanın. Mavi Balina, 48 Hour Challenge dahil bütün oyunlardan haberdar olun.

ÇOCUKLARINIZIN NE DİNLEDİĞİNİ VE İZLEDİĞİNİ TAKİP EDİN

Kapalı kapılar ardında çocuklarınızın ne dinlediğini ve izlediğini takip etmek zordur. Fakat şu da bir gerçek ki çocuklarınız ilk olarak sizi izliyor ve dinliyor. Sigara içiyorsanız bırakmanın bir yolunu bulun. Instagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarında zaman geçiriyorsanız, çocuklarınızı aklınıza getirin ve bu huyunuzu bırakın.

ÇOCUKLARINIZLA SAKİNCE KONUŞUN

‘Bu tür oyunlar tehlikelidir’ veya ‘hayatını karatır’, tarzı yaklaşımlarla iletişime geçmeyin. Çocuklarınıza açık uçlu sorular sorun ve gerçekten söyleyeceklerini sonuna kadar dinleyin.

ANNE VE BABALARDAN OLUŞAN BİR AKADAŞ TAKIMI KURUN

Çocuklara ve gençlere ebeveynlik yapmak gerçekten zorlu bir iştir. Bu zorlu işle başa çıkmak bir omza, desteğe, ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca arkadaş sayınız arttıkça, çocuklarınıza göz kulak olacak insan sayısı da artacaktır.

ONLARA VAKİT AYIRIN

Para kazanmak zorunda olan ebeveynler olarak hayatımızın çoğu meşgul bir şekilde geçiyor. Aile yemekleri, film geceleri, aile bisiklet gezintileri veya diğer düzenli aktivitelerle onlara zaman ayırdığınızdan emin olun. Arabada, telefonunuzu kırmızı ışıkta kontrol etmek yerine, onu kapatıp yere koyun. Bir konuşma başlatın veya bir soru sorun. Çocuklarınızın tutkuları hakkında konuşun. Onları heyecanlandıran şeyleri öğrenin. Bu göz kamaştırıcı anlar çocuklarınız için gerçekten önemlidir.”

[vurgu color=”#dd3333″]Yazı Önerilerimize Bakmayı Unutmayın[/vurgu]

[irp posts=”15199″ name=”Dünyanın En İyi İşverenleri belli oldu!”]

[irp posts=”15164″ name=”Hacker olmak için ter döktüler!”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe