Artırılmış gerçeklik mobilya sektöründe kullanılırken halı veya mobilyanın gerçek ortama yerleştirilmesi, gerçek ortamda var olan halı veya mobilyanın üzerine istenilen kumaşın yerleştirilmesi, aşağıdaki şekil 1’de bulunan örnekteki gibi istenilen halı deseninin seçilmesi veya programlara tanımlanan işaretleyicilerle, işaretleyicinin bulunduğu yerde ürünün konumlanması şeklinde farklı uygulamalar bulunmaktadır.

Şekil 1: Artırılmış Gerçeklikle Halı Seçimi

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=KFOc1qwMZkU+

https://www.youtube.com/watch?v=KFOc1qwMZkU

Video 1 : Artırılmış Gerçeklik Desteğiyle Halı Seçimi

Mobilya sektöründeki örnek uygulamalarda müşterilerin seçimlerini kolaylaştıracak ve hızlandıracak seçimler bulunmaktadır. Katalogda beğenilen bir ürünü müşteri mağazada göremese dahi, gerçekmişçesine görebilmesine olanak sağlanmaktadır. Üretilen uygulamalarla bir mobilyanın evin istenilen yerinde nasıl duracağına dair izdüşüm uygulaması yapılabilmektedir veya bir mobilya modeli üzerine sayısız renk ve kumaş birleşiminin yansıtılmasıyla çok çeşitli seçeneği kolay yoldan müşteriye sunmaktadır. Artık mobilya kumaşlarının küçük kartelâlardan seçilmesi yerine, seçilen kumaşın mobilyanın üzerinde nasıl görüneceğine dair müşteriler fikir sahibi olabileceklerdir.

Mobilya sektöründe artırılmış gerçeklik kullanımına ait en popüler uygulama IKEA’nın 2014 kataloglarında yer verdiği artırılmış gerçeklik uygulamasıdır. Genel adı “Snapshop Showroom” olan bu uygulamaya, her sene 211 milyon basılı kataloğuna Snapshop Showroom’u uyumlulaştırarak yayınlayan IKEA, kataloglarını dijital bir platforma dönüştürmeye karar vermiştir. Basılı katalog geleneğini tamamen bitirmek yerine bunu dijitalle birleştirme yolunu seçen firma, kataloğa bir dijital tabaka entegre etmiştir. Bu tabaka sayesinde artırılmış gerçeklik uygulamasını hayata geçiren IKEA, kullanıcıların mobil cihazlarından kataloğun dijital dünyasına girmelerine olanak sağlamıştır. [1]

Şekil 2: Artırılmış Gerçeklik Mobilya Uygulaması

Kaynak: https://itunes.apple.com/us/app/snapshop-showroom/id373144101?mt=8

IKEA bu uygulamada belirli sayfalara koyduğu bazı işaretlerle o sayfada bulunan ürün hakkında ayrıntılı bilgi içeren bir video veya sayfadaki ürünün bulunan ortama yerleştirilmesiyle çalışan bir uygulama geliştirmiştir. Bu uygulama sayesinde mağazaya gitmeye gerek kalmadan şekil 2 ve şekil 3’de olduğu gibi, ürün evin içindeymiş gibi evin çeşitli yerlerinde görülebilmesine olanak sağlanmaktadır. Mobilya sektöründe benzer artırılmış gerçeklik uygulamaları kullanan firmalar arasında IKEA, Crate&Barrel ve Pottery Barn gibi ünlü mobilya markaları da yer almaktadır. Türkiye’de bazı yazılım firmaları firmaların isteklerine göre uygulamalar geliştirmektedirler. Firma olarak Doğtaş Mobilya firması Türkiye’de AG kullanan firmalar arasındadır.

Şekil 3: Artırılmış Gerçeklik Ikea Katalog Uygulaması

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=vDNzTasuYEw

Artırılmış gerçekliğin ev dekorasyonunda kullanımında bir diğer örnek ise duvar boya renklerinin gerçek ortama yerleştirilmesi şeklinde kullanılmaktadır. Daha önceleri boya kartelaları üzerinden boyanın duvarda nasıl gözükeceğine dair fikir edinen tüketiciler artık firmaların oluşturdukları uygulamalarla ürünler hakkında bilgi edinebilmektedirler. Örneğin Türkiye’de Marshall boya firmasının Visualizer veya bir diğer adıyla gör&boya isimli uygulamasıyla tüketiciler duvarların istenilen renklerle boyanmış halini farklı renk ve öneri seçenekleriyle evlerinde görebilmektedirler. Şekil 4’de içerisinden görüntüler bulunan bu uygulamaya ios ve android ortamında ulaşılabilmektedir. Marshall aynı zamanda program vasıtasıyla en yakın mağazaya iletişim olanağı sağlamaktadır.

Şekil 4 : Marshall Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

Kaynak: http://webrazzi.com/2014/06/16/marshalldan-artirilmis-gerceklik-uygulamasi-visualizer/

Bir diğer ev dekorasyonu uygulaması ise Eczacıbaşı Holding’e ait olan Vitra firmasının Vitreality uygulamasıdır. Vitra sektörde ilk defa hayata geçirilen VitreAlity uygulamasının sürümlerini nihai kullanıcının da ulaşabileceği Apple Store’da ücretsiz olarak yayına sürmüştür. Programı Ipad ve Iphone’a indiren kullanıcılar ilgili yerlere yerleştirilen markerların artırılmış gerçeklikle canlanması vasıtasıyla banyoların VitrA ile nasıl bir şekle bürüneceğini gerçeğe en yakın biçimde görebilme imkânına sahip olmuşlardır. Buna ek olarak VitreAlity artırılmış gerçeklik uygulaması en yeni VitrA serilerinin, özel tasarlanmış sanal mekânlarda görüntülenebilmesine de olanak sağlamaktadır.

 

[1] http://sosyalmedya.co/ikea-2014-katalog-artirilmis-gerceklik/

 

Yazar: Fatih Bilici

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe