Türkiye’de bir ilk gerçekleşiyor. Dokuz Eylül Üniversitesi  “Güvenlik Bilimleri Fakültesi” için harekete geçti. Artık ajanlar üniversitede yetişecek.

Her  yıl geleceğin meslekleri değişiyor. Teknolojik gelişmeler, insanların beklentileri ve daha bir çok etken insanları yeni meslek edinmeye sevk ediyor.  İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi de 2018-2019 akademik yılına yepyeni bir bölümle başlamayı hedefliyor. İlk başta ajanlık kulağa biraz garip geliyor. Herkesin okulda gördüğü, tanıdığı, bildiği insanlar nasıl ajanlık yapacak diye düşünmeden edemiyor insan. Malum adı üstünde istihbarat servis sağlayıcıları ezelden beri gizli olur, kimse tanımaz. Ama artık bildiğimiz bir çok şey değişti.

Dokuz Eylül Üniversitesi  Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik,yaptığı açıklamada; istihbarat, güvenlik, terör ve strateji gibi bölümlerin yer alacağı “Güvenlik Bilimleri Fakültesi”ni 2018-2019 akademik  yılında hizmete almayı hedeflediklerini ifade etti.  Yurt dışında örnekleri olduğunu söyleyen Çelik; “Ülkemizin ihtiyaçlarını nasıl giderebiliriz diye düşünüyoruz, bir ekip oluşturup  üzerinde çalışıyoruz. Şimdi güvenlik bilimleri fakültesi projemizi senatodan geçirip YÖK’e göndereceğiz ve gelecek sene eğitime başlayacağız” ifadelerini  kullandı. Çelik, merak edilen” istihbarat bölümü mezununun ajanlık yapıp, yapamayacağı”sorusuna ise “İstihbarat mezunu ajan da olabilir” şeklinde yanıt verdi.

4 yıllık eğitim verecek fakültede istihbarat, güvenlik, terör ve strateji  bölümlerinin yer alacak, ilk yıl her bölüme 20 öğrenci alınacak.

 

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe