Evet, gerçekten de izliyor. Geçmişte ünlü olma hayali kuran insanlar, kendilerine yardımcı olabilecek birilerine seslerini duyurmak, yeteneklerini göstermek için ne kadar uğraşıyorlardı acaba? Ya da bunun için başlarına konacak bir talih kuşunu mu beklemeleri gerekiyordu? Ama şimdi durum neyse ki öyle değil. Sesinin güzel olduğunu ya da dans kabiliyetini herkese göstermek isteyen biri, ilk iş bir video çekiyor sonra da onu Youtube gibi paylaşım sitelerine yüklüyor. Eğer gerçekten başarılıysa haftalar, belki de günler içinde yeteneklerini tüm dünyaya göstermiş oluyor.

Çünkü dünya video izlemeyi seviyor, elbette bu video gerçekten izlenmeye değerse… Facebook’un her geçen gün yeni video stratejileri geliştirmesi -örneğin videoları otomatik oynatmaya başlaması- Youtube’un pre-roll ve masthead alanlarının neredeyse tamamen videolar için kullanılması… Videoların dijital pazarlama dünyasındaki önemini gösteriyor. İnsanlar artık; bir yemek tarifi ya da aldığı bir eşyanın montajı için bile videolu içerikleri tercih ediyor.

facebook video

Bu konuda rakamlar da aynı şeyleri söylüyor. Örneğin; video içeren web sitelerinde kullanıcılar ortalama 2 dakika daha fazla vakit geçiriyor, marka web sitelerinin %81’inde marka videosu yer alıyor, pazarlamacıların %52’si ise videonun en yüksek yatırım geri dönüşüne sahip olduğunu söylüyor…

Ama en başta da söylediğim gibi, bir videonun izlenme oranın yüksek olması için izlenmeye değer olması büyük önem taşıyor. Bunun için de videoyu hazırlayacak kişi ya da kişilerin bu işi nasıl yapacaklarını bilmeleri önemli. Video pazarlama içerikleri hazırlamanın püf noktalarını detaylı olarak anlatan Videomarketing isimli site, bu konuda bilgi edinmek isteyenlere büyük ölçüde yardımcı olabilir.

video marketing

Site; “Araştırmalar”, “İstatistikler ve Rakamlar” gibi 5 ana bölümden oluşuyor. Video pazarlama uzmanlarının hazırladığı içeriklerde, yukarıda da bahsettiğim gibi video pazarlama teknikleri detaylı olarak anlatılıyor. Bu içerikler ayrıca dünyadan örnekler ve istatistiksel verilerle destekleniyor. Siteyi incelerken “Video SEO” bölümünü de atlamamanızı öneririm. Genelde gözden kaçsa da videonuzun tıklanma oranının, arama motorlarında görünmesi ile doğru orantılı olduğunu düşünürsek, arama motoru optimizasyonu önemli bir konu.

Toparlamak gerekirse, video pazarlama dijital dünyanın merkezine oturmuş durumda ve pazarlama ile bir şekilde ilişkisi olan herkesin bu konuda bilgi sahibi olması gerekiyor. Aksi bir durumun markalar ve işletmeler üzerinde negatif etkisi kaçınılmaz olacaktır.

Benim de yapmış olduğum araştırmalar sonucunda Videomarketing gibi bir siteye rastladım ve bu konu ile ilgili faydalı olabileceğini düşündüm size de öneririm.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir