Hava kirliliğinin önlenmesi konusunda dünyada bir ilke imza atılıyor.Hollanda’nın Eindhoven şehrinin kirli havası, belediye tarafından mekanik yolla temizlenecek.


Yer altında kurulan dev makinalar tarafından emilerek,Eindhoven merkezindeki kirli hava temizlendikten sonra, yeniden sokaklara verilecek.Önümüzdeki 3 ay boyunca devam edecek olan hava temizleme projesi,.Eindhoven Teknik Üniversitesi, belediye ve iki özel şirket tarafından yürütülecek.

Eindhoven’da hava kirliğinin en önemli nedeni trafikteki araçlar. Eindhoven Teknik Üniversitesi (TUE) araştırmacıları,hava kirliliğine karşı önlem arayışına girdiler ve yer altındaki otoparklarda kurulacak sistemle, havadaki partiküler madde ve kurumun toplanarak temizlenmesi üzerine çalıştılar.

Bilgisayar simülasyonlarına göre, mekanik yolla yapılan hava temizliğinin etkisi sadece kent merkezinde değil, civar yerleşim birimlerinde de hissedildi.Bu sonuçlardan sonra Eindhoven Belediyesi ile üniversite, projeyi hayata geçirme kararı aldı. Belediye meydanında bulunan yer altı otoparkı ve kentin belirli bölgelerine 30 tane daha hava temizleme tesisi kuruldu.

Yazı önerisi
Yaz tatilinde kariyer hedefine ulaştıran 5 altın tavsiye

Eindhoven merkezindeki kirli hava,önümüzdeki 3 ay boyunca, bu tesisler tarafından emilerek temizlenecek ve yeniden dışarıya verilecek.3 ay boyunca havadaki kirlilik oranı ölçülecek ve hava haraketi konusunda haritalama yapılacak.İlerleyen süreçte sistem daha geniş alanlarda hayata geçirilecek.

Eindhoven Belediyesi’ne göre, dünyada ilk kez bir kamusal alanın havası mekanik yolla temizlenecek.Bu projeyi, Eindhoven Belediye Başkan Yardımcısı Mary  Ann Schreurs, çevre kirliliğine karşı umut verici bir adım olarak değerlendirdi.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 7345 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe