Dünya her gün yeni bir icad, buluş ve yeniliklerle gelişmekte. Bu gelişmeyi bizlerde yakından takip edebilmek amacıyla bir çok site ve haber kanalından faydalanmaktayız. Bu konuda sizlere anlatacağım ABD’de üretilen Tesla Motors, şuanda elektrikli araçlar üzerinde büyük bir başarı yakalamış durumda. Bu başarısının sırlarını Tesla araçlarını incelediğimizde daha çok anlayacağız. Bu araçların incelenmesini Türkiye’de Tesla Günlükleri  adlı Facebook sayfası yapmakta. Şimdi Tesla Motors‘u tanıyalım. Elektrikli araçların ne gibi artı ve eksileri var inceleyelim.

1-)Tesla nedir?,  Ne zaman kuruldu?, Nerede üretiliyor?

Tesla Motors Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin Palo Alto şehrinde, 2003 yılında Temmuz 2003’te Martin Eberhard ve Marc Tarpenning tarafından kurulmuştur.

Elon Musk‘ın yönetim kuruluna 2014 yılında başkan olarak girişi ve dolayısıyla kurucular arasında yer almasıyla Tesla Motors’un da gelişimi hızlanmıştır.

Elon Musk Kimdir’e buradan bakabilirsiniz.

2-)Tesla araçlarının bizlere katkıları nelerdir ?

Tesla araçları fosil yakıt kullanmazlar. Araçlar tamamıyla elektriklidir. Aynı zamanda süspansiyon kontrolünden daha birçok şeye kadar elektronik olarak kontrol edebilirsiniz. Tasarruflu ve hızlı araçlardır.

3-)Gerçekten hızlı araçlar mı?

Tesla araçları tamamen elektrikli olmasından kaynaklı, Dizel ve Benzinli araçlar gibi gaz tepkimesini, turbo açılışını veya bujiden yakıtın yakmasını bekleme gibi bir durum olmadığından kaynaklı, hızlı araçlardır. Aşağıda görmüş olduğumuz videoda tamamiyle belli oluyor.

4-)Peki Türkiye’de bu aracı nasıl sarj edebiliriz ?

Normal bir priz ile aracınızı sarj edebilirsiniz herhangi bir problem bulunmamakta. Tesla Günlükleri sayfası bu konuda detaylı bir bilgi sunmuş.

5-)Autopilot diye bir olay var mı ? Varsa nasıl ?

Autopilot olarak bahsedilen dünyaca ünlü olay, hız sabitleyici tarzında bir sistemin gelişmiş şekilde çalışmakta. Siz autopilot özelliğini açtığınız andan itibaren araçta bulunan radar ve sensörler devreye girerek, yol ve araç durumunu inceler, gözlemler. Bunun ardından eğer yol boşsa araç sizin belirlediğiniz hiza gelip sabit kalır. Önünüze bir araba çıktığında veya araç şeritten çıktığında, araç kendisi fren yapar, sizi şerite tekrar sokar. Sollama yapmak isteseniz ise, sola sinyal vererek size sollama yapma imkanı tanır. Buyrun videomuzda daha detaylı görelim.

6-)Araç konsolundan görmüş olduğumuz, büyük ekran nedir?

Her aracın konsolunda bulunan, radyo, tarzında bir kontrol mekanizması vardır. 2017 model araçların bazılarında aracın kendisinde bulunan bu kontrol ekranları, dubledinler, genellikle araçların Cd,Usb gibi özelliklerini ayarlamaya çalışan basit ekranlardır. Tesla Motors bunu çok ayrı bir boyuta taşımış durumda. Tesla araçlarının konsolunda bulunan bu ekranlar, sunroofun kapanıp açılmasından, internet kullanımına kadar pek çok özelliği içerinde bulunduruyor.

7-)Tesla’da kaç model bulunuyor. Modelleri nereden inceleyebilirim?

Tesla Motors’da şuanda 3 model bulunmakta. Bu modelleri buradan inceleyebilirsiniz.

8-)Araçlar Türkiye’de var mı? Fiyatları neler?

Şuanda Tesla araçlarının Türkiye’de bulunan bir distribütörü ve yetkili servisi bulunmamakta. Lakin Türkiye’de ikinci el sayfalarında Tesla araçlarının satışı yapılmakta. Tesla araçlarının fiyatlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Tesla günlüklerine bu yazımızı yazarken içeriklerinden faydalanmamıza yardımcı oldukları için teşekkürlerimi sunarım. Bir sonraki teknoloji yazımızda görüşmek dileğiyle.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir