Dünya’yı Ay’ın ufuk çizgisinde yükselirken gösteren yüzyılın en önemli fotoğrafı, 45 yıl sonra simülasyon olarak canlandı.

Apollo 8 görevindeki astronotlar tarafından 1968 yılında çekilen ve tarihe ‘Earthrise’ olarak geçen tarihi fotoğraf, NASA’nın mühendisleri tarafından videoya dönüştürüldü.

Ay’ın yörüngesinde görev yapan Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) uydusunun elde ettiği topografik verileri kullanan NASA, Earthrise’ı simülasyona çevirdi.

NASA, Instagram’dan yayınladığı video hakkinda, “Yeni simülasyon astronotlarla beraber görsel bir yolculuğa çıkmanızı ve onların gördükleri manzaraya tanık olmanızı sağlıyor” açıklaması yapıldı.

Ay’ın yörüngesinde ilk görev

Astronotlar Frank Borman, James Lovell ve William Anders’ın görev aldığı Apollo 8 görevine, Earthrise fotoğrafı damga vurmuştu. İnsanlı uzay aracıyla Ay’ın yörüngesinde tur atılan ilk görev olan Apollo 8’in astronotları, tarihi fotoğrafı Noel arifesinde çekmişti.

Frank Borman’ın, Dünya’nın yükselişini siyah-beyaz fotoğrafladıktan sonra, 70 mm renkli film alan William Anders, Ay’ın ukuk çizgisinde yükselen ‘Mavi Bilye’yi çekti.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir