Hepimizin çok basit, böyle haber başlığı mı olur kardeşim?, dediği konunun aslında bir çok dalları ve yararları bulunmaktadır. Ehliyet konusu hafife alınabilecek bir konu olmamakla beraber, yeni neslin 18 yaşına girip heyecanla beklediği bir olaydır. 20 yaşına geldiğinizde ise “kullanmıyorum aslında ne gerek varmış yırtınmama” diyebilecek cinsten bir durum, muhabbettir. Durum derken aklıma “dürüm” geldi ama bunun konuyla alakası yok.

1-)Ehliyet gereklimidir?

Araba veya herhangi bir motorlu taşıt(elektrikli bisiklet ve araba dahil) kullanırken, polis sizi çevirdiğinde, gereklidir. Yoksa gözümüzün yaşına bakmadan 20000₺ ceza yazdığı durumdur. Sıkıntılıdır, ceza yemek problem değil de, sonrasına polis ailenden veya arkadaşından birini çağırıp arabayı götürmesini ister.

“Arabayı ehliyet mi kullanıyor?” sözünü duyar gibiyim, bu klişeye gerek yok kaza yaptığınızda %100 suçlusunuz ehliyetiniz yoksa.

2-)Ehliyet Sınıfları Nelerdir?

Bu sınıflardan herhangi birine sahip olmadan kullandığınız araç için ehliyetiniz yokmuşcasına işlem yapılır ve ceza yazılır.

3-)Ehliyet nasıl alınır ?

Yeni yürürlükten sonra direksiyon sınavları biraz daha zorlaştırıldı. İlk olarak yazılıya çalışmanız gerekiyor. Yazılıyı geçtikten sonra sıra direksiyon sınavında, özellikle park yaparken çok dikkatli olmanız yararınıza olacaktır. İlk olarak herhangi ehliyet kursuna yazılmanız gerekmekte. Fiyatlar değişmiyor artık MEB(milli eğitim bakanlığı) fiyatları sabit tutma politikası uygulamakta.

4-)Direksiyon sınavında neler var ?

Direksiyon sınavında sırasıyla, aracın motorunu inceleme(yağ cubuğu, su seviyesi) ve aracın bağajını inceleme(ilk yardım seti) ile başlıyor, ardından aracı kaldırma(yürütmek), durdurma, rampada kalkış, paralel park, geri geri gelme ve en son araçtan inme olarak devam etmekte. Basit ve bir o kadar da zor.

5-)Dosya çıktı ama ehliyeti bastırmadım.

Bastırın aman, delilik yapmayın ha. Polis durdurdu veya çevirdi. Diyaloğa bakalım.

Polis : Ehliyet, Ruhsat

  • Abi ruhsat var da, ehliyeti daha bastırmadım.

Polis : Kimliğini ver.

  • Buyur abi.

Polis : Arabadan inip kontak anahtarlarını verirmisin?

  • Buyur abi

Polis : Buyur kardeşim bu cezan aracının sahibi de yarın otoparktan aracını teslim alabilir.

Yani arkadaşlar bu diyalog ceza yiyen dosyalı bir arkadaşımızın başına gelebilecek bir diyalogtur ve ehliyet bastırmamanın şakası yoktur. 1 yıl içinde bastırılmayan dosyalar yanmakta ve yeniden sınava girmeniz gerekmektedir.

6-)2017 ehliyet sınav soruları?

2017 ehliyet sınavı biraz sıkıntılı bir sınav olmuş anladığımıza göre ama buradan bakıp bize yorum yazabilirsiniz.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe