Geçtiğimiz günlerde Tesla’nın tanıttığı elektrikli spor araba Roadster spor araba kategorisinde yeni bir çığır açacağa benziyor. Tesla elektrikli sedan ve suv araçlarından sonra spor araba üretimine de başlayarak araç skalasını genişletiyor.

 

Spor Araç Kategorisinde Bir Devrim

Tesla Roadster ’ın 400 km/h ve üzeri hızlara çıkacağını belirtiyor. Aracın 0-100 hızlanma süresi sadece 1,9 saniye . Peki Roadster ’ı  bu kadar hızlı kılan şey ne? Roadster da içten yanmalı motorların aksine elektrikli motor bulunması diğer spor araçlardan farklı kılıyor. İçten yanmalı motorlarda , motorda üretilen gücün tekerleklere ulaşması kısada olsa zaman aldığı için hızlanma süreside uzuyor. Fakat Roadster da bulunan her tekerlekteki elektrikli motorlar bu süreyi yok ediyor ve daha kısa zamanda hızlanmayı sağlıyor. Tabi ki fosil yakıt yerine elektrikle çalışması da çevre açısından fayda sağlıyor. Bu yüksek hızlanmanın sırlarından biride Roadster, Bugatti Chiron’ dan daha aerodinamik bir yapıya sahip olması.

Tesla , aracın tam olarak şarj edildiğinde yaklaşık 965 km gidebileceğini belirtti. Elektrikli bu aracın diğer fosil yakıtlı araçlara göre neredeyse aynı menzile sahip olması bu aracın tercih edilmesi için güzel sebeplerden biri.

 

Tesla Roadster Ne Zaman Satışa Sunuluyor Ve Fiyatı Ne Kadar ?

Tesla yeni spor aracını 2020’de piyasaya sunacağını açıkladı. Diğer spor araçların milyonlara satıldığı bir dönemde daha teknolojik ve elektrikli bu spor aracın beklenenden daha ucuz bir fiyata satışa sunulması da bizleri şaşırtmaya yetiyor. Tesla elektrikli spor aracının taban fiyatını 200.000 $ olarak belirleyerek diğer rakiplerinden bir adım daha öne geçmesini sağlayacak gibi.

 

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe