Merhaba ;

Sizlere bu yazımda en iyi ve en başarılı 5 web girişiminin hikayesini anlatacağım, ha bu arada Twitter’da kapandı.

GOOGLE

Üniversiteyi terk eden gençler, küçük bir garajda “Google” devini yarattılar.

Türkiye’de hayatını kurtarmak isteyen gençler için “tek” adres üniversiteyi kazanmak olarak gösterilir. Küçük yaşta çocukların çalışmak istediği mesleklerde buna göre şekillenmiştir. Doktor, Mühendis vs… Üniversitelerin en yüksek puan isteyen bölümleri burasıdır.

Sergey Brin, Larry Page ile Google’ı 24 yaşında kurdu. Google basit arayüzü ve hızla sonuç veren bir arama motoru olarak kurucularını milyarderler listesine sokuverdi. Larry Page ve Sergey Brin, Stanford Üniversitesinde doktora çalışmalarında denedikleri arama yöntemi ile yola çıktılar. Doktora çalışmalarına ara verip bu fikrin peşinden koşan iki arkadaş kendilerine yatırım yapacak işadamları aramaya başladılar. Sun şirketinin kurucularından Andy Bechtolsheim henüz ortada olmayan Google isimli şirkete 100 bin dolar yatırır. Öyle ki resmi anlamda Google şirketi olmadığı için çeki bankada nakde dönüştüremezler ve para bir çekmecede birkaç hafta beklemek zorunda kalır. Yatırımcılardan toplamda 1 milyon dolar toplamayı başaran Page ve Brin, Eylül 1998’de Kaliforniya’da bir arkadaşlarının garajında Google şirketini resmen kurarlar. Arama motoru olarak başlayan Google, kısa zamanda dev bir şirkete dönüşmeyi başardı. O kadar ki, kurulmasından 6 yıl sonra 2004’te halka arz edilmesiyle Larry ve Sergey, Microsoft kurucuları Bill Gates ve Paul Allen’dan daha hızlı milyarderler kulübüne katıldı.

 

MİCROSOFT

Microsoft doğduğunda Gates 20 yaşındaydı. 80’li yıllarda bilgisayarın hayatın her alanına girmesiyle teknoloji şirketlerinin isimleri, sahipleri kulaklarımıza girmeye başladı. Burada ortak olan ise “Garaj ve üniversiteyi terketmek.” Bill Gates 50 milyar dolarlık serveti, Windows işletim sistemi ile artık aileden biri, Peki son 13 yıldır Dünya’nın en zengini olmayı nasıl başardı ? Harvard Üniversitesinde hukuk okumak için girmesine rağmen özel ilgisi bilgisayar programcılığıydı. 1 ocak 1975 tarihli Popüler Elektronik dergisinde Altair8800 adlı bilgisayarı görünce bunun için bir program göstermek istediğini bilgisayar üreticisine söyler. Ancak elinde ne bilgisayar vardır ne de göstermeyi taahhüt ettiği program. Bill Gates ve Paul Allen 8 haftada programı yazarlar ve Altair8800 üstündeki denemelerini başarıyla tamamlarlar. Bill ve Allen üniversiteyi bırakırlar ve fabrikanın olduğu yere taşınırlar.

YOUTUBE

Yine garajda doğan Youtube 1.5 milyar dolara Google’a satılmıştı. Bu sitenin kurucusu ise 20’li yaşlardaki 3 arkadaştan ibaret. 2005 yılında kurulan şirket, 2006 yılında TIME dergisi tarafından yılın icadı seçildi. Youtube hızla yükselen popilerliği sayesinde 2006’da Google tarafından satın alındı.

APPLE

Jobs işe 21 yaşında başlamıştı, Apple’ın her eve bilgisayar girme ruyası 1970’de gerçekleşmeye başlıyordu, İşte Jobs tam burada bilgisayarı ilk önce yatak odasında, burası küçük gelmeye başlayınca garajda üretmeye başladı. Jobs’da diğer yatırımcılarımız gibi üniversiteyi bıraktı. Ruhsal Aydınlanma işin bir ara Hindistan’a gelen Jobs döndüğünde yeni çalışmalara başladı 25 yaşında 1980’de Apple’ı halka arz etti. 4.4 milyar dolarlık serveti ile milyarderler listesinde.

DELL 

Micheal Dell 19 yaşında Dell’in başına geçti. 80’li yıllarda yazılım alanında Microsoft ile Bill Gates’in adı duyulurken, Apple ve IBM’e bilgisayar dünyasından yeni rakipler de doğmaya başladı. Bunların arasından Dell bilgisayarları diğerlerinden pazarlama tekniği ile kendini ayırt ediyordu. Henüz 19 yaşında Texas Üniversitesi’nde okurken Dell bilgisayar şirketini kuran Micheal Dell tüketicilere bilgisayarları bir mağaza aracılığı ile satmıyor, PC Limited dergisine verdiği ilanla müşterilere birebir ulaşmaya çalışıyordu. Bu strateji Dell bilgisayarlarının rakiplerine oranla daha ucuza mal olmasına ve kişilerin ihtiyaçlarına göre cevap vermesine imkan sağladı. İlk yılında 6 milyon dolar ciro yapan şirketin başarısı Dell’in üniverisiteyi bırakıp tam zamanlı şirket yöneticiliğiyle sonuçlandı. 2004 yılında Dell dünyanın en çok kar eden bilgisayar üreticisi olarak 49 milyar dolar ciro ve 3 milyar dolar kar etti. Micheal Dell 41 yşaında 17,1 milyar dolar kişisel servetiyle 2006 yılında dünyanın en zengin 12. milyarderi oldu.

 

Cengiz Erşahin’in Başarı Öyküleri adlı kitabından alıntıdır.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe