Süper Lig’de yeni sezonunun başlamasıyla birlikte futbol üzerinden iletişim yapmak isteyen markaların sponsorluk çalışmaları da hız kazandı.

Sezon boyunca formanın göğüs ve sırt kısmında, Avrupa maçlarında giyilen formalarda, stadyumda çeşitli markaların amblemleriyle karşılaşacağız. The Brand Age Dergisi de futbol kulüpleri ve markalarla ilgili bir çalışma yapmış, en çok sponsora sahip takımdan,en çok sponsor olan markaya kadar bu araştırmada yok yok… Bakalım hangi takım sponsordan ne kadar gelir elde ediyor, sponsorluk yarışında ipi hangi takım gögüslüyor.. 

The Brand Age Dergisi tarafından hazırlanan haber araştırma dosyasına göre: 2017-2018 sezonunda Süper Lig’e sponsor olan marka sayısı 189. En çok sponsorluğa sahip takım
Sivasspor(33). Sivasspor’u sırasıyla Antalyaspor(26), Beşiktaş(22), Galatasaray(21) ve Fenerbahçe(16) takip ediyor. En çok sponsor olan marka Spor Toto, elde edilen gelirlere bakıldığında ise Beşiktaş 17,5 milyon dolarla açık ara önde.”

Süper Lig 2017-2018 sezonu birkaç hafta önce başladı. En az futbol kulüpleri kadar markalar da bu heyecana ortak oluyorlar. Çünkü futbol üzerinden marka bağlılığı yaratma ve aidiyet duygusunun parçalarından biri olma isteği markaları yüksek bütçeli sponsorluk anlaşmalarına
yöneltiyor. The Brand Age Dergisi, Süper Lig’in yeni sezonunda sponsorluk anlaşmaları yenilenmişken ve bazı kulüpler mecralarına sponsor aramaya devam ederken futbol kulüplerinin markalarla olan ilişkisini ortaya koydu.  

İşte ilginç veriler…

2017-2018 sezonunda önceki döneme kıyasla sponsorluk oranında %30 artış var

2017-2018 sezonuna bakıldığında, TFF’nin kendi sponsorları hariç, Süper Lig’de 189 sponsor marka bulunuyor. Bir markanın birden fazla kulübe sponsor olabilmesi dolayısıyla toplam sponsorluk sayısı ise 264’e ulaşmış durumda. Geçen sezon Süper Lig’de toplam 146 markanın 224 sponsorluğu vardı. Bu sayılar, geçen sezona oranla sponsor sayısında %30’a yakın,
toplam sponsorluk sayısında da %20’ye yakın bir artışı gösteriyor.

Hangi marka hangi kulübün sponsoru

Futbol-marka işbirlikleri her geçen gün giderek gelişiyor. Futbol kulüplerinin taraftar desteğinin yanında markayla yapılan iş birlikleri de kulübün başarı yakalamasında ve sporun gelişmesinde belirleyici etkenlerden biri oluyor. İşte 3 büyük kulübün sponsor markaları ve yıllık toplam gelirleri:

BEŞİKTAŞ JK: Stadyum (Vodafone) – 7 milyon dolar,

Forma Göğüs / Avrupa & Forma Göğüs / Türkiye (Vodafone) – 5 milyon dolar

Forma Sırt (Beko) – 3.3 milyon dolar

ve diğer sponsorluk gelirleri ile toplam 17,5 milyon dolar…

GALATASARAY SK: Stadyum (Türk Telekom) – 10 milyon dolar

Forma Göğüs / Avrupa (Turkish Airlines), Forma Göğüs / Türkiye (NEF) -10.5
milyon TL

Forma Sırt (Garenta) – 5 milyon TL

ve diğer sponsorluk gelirleri ile toplam 14,5 milyon dolar…

FENERBAHÇE SK: Stadyum (Ülker) – 9 milyon dolar

Forma Göğüs / Avrupa (Borajet), Forma Göğüs / Türkiye – 4 milyon dolar

Forma Sırt (Halley) – 3 milyon TL

ve diğer sponsorluk gelirleri ile toplam 12 milyon dolar…

Süper Lig’de en fazla sponsora sahip takım “Sivasspor

Forma sponsoru ya da ana sponsor denildiğinde akla ilk olarak kulüp formasının göğüs kısmındaki reklam alanı geliyor. Süper Lig’de en fazla sponsora sahip Sivasspor’un toplamda 33 sponsoru bulunuyor. Antalyaspor’un 26, Beşiktaş’ın 22, Galatasaray’ın 21, Fenerbahçe’nin ise 16 sponsoru var. Bu sezon 7 futbol kulübünün stat sponsorluğu var

Süper Lig’de son yıllarda ortaya çıkan sponsorluk türlerinden birini de stadyumlara marka isminin verilmesi ile gerçekleştirilen Naming anlaşmaları oluşturuyor. Bu sezon 7 futbol kulübünün statları marka isimlerini aldı. Vodafone – Beşiktaş, Türk Telokom – Galatasaray, Ülker – Fenerbahçe, Medical Park – Trabzonspor gibi 4 büyük kulübün yanı sıra Aytemiz Alanyaspor, Başakşehir ve Antalyaspor statlarına sponsor bulan takımlar arasında yer alıyor.

En çok sponsor olan marka “Spor Toto”

Sponsorların sektörel dağılımlarına baktığımızda; inşaat, bankacılık/sigorta, hazır giyim ve lojistik öne çıkarken bunları bahis şirketleri, sağlık kurumları ve içecek firmaları takip ediyor. Süper Lig takımlarına en çok sponsor olan markaların başında ise Spor Toto geliyor. Spor Toto’nun 2017-2018 sezonu için 16 sponsorluğu bulunuyor. Coca Cola (8), iddaa (8), Denizbank (7) ve Acıbadem (7) öne çıkan diğer markalar arasında. 


Yazı Önerilerimize Bakmayı Unutmayın

[irp posts=”14961″ name=”Kaspersky Lab Uyarıyor. Siz de bu tuzağa düşebilirsiniz!”]

[irp posts=”14933″ name=”Chris Culver Ölümün Gizli Yüzü ve Manastır Kitapları”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir