Yılbaşının yaklaşmasıyla beraber, markaların indirim maratonu da başlıyor. Yakınlarına hediye almak isteyen kullanıcılar dikkat! Alışveriş yaparken kart bilgilerini çaldırabilir, hackerların yeni kurbanı siz olabilirsiniz.

Her yıl Kara Cuma ve Siber Pazartesi günlerinde inanılmaz satış fırsatları sunuluyor. Ancak bu günlerde finansal kimlik avı saldırıları da zirve yapıyor. Tüketiciler, en çok alışveriş yapılan günlerden biri olmasına rağmen bu tür saldırıların üçte bir oranında azaldığı “Gri Cumartesi“nde çok daha güvende oluyor. Gri Cumartesi, Kaspersky Lab’in, yılbaşı satış döneminde yeni tespit edilen finansal kimlik avı saldırılarının yıllık incelemesi sırasında tanımlandı.

Kaspersky Lab’in incelemesinde, Gri Cumartesi saldırılarının 2016 ve 2015’te azaldığına dair işaretler bulundu. ABD ve bazı ülkelerde en çok alışveriş yapılan ikinci gün olmasına rağmen, 2016’da bu günde popüler çevrim içi perakende ve ödeme markalarını kullanarak düzenlenen saldırılar yüzde 33 oranında azaldı (yaklaşık 770.000 adetten 510.000 adede geriledi).

siber kaspersky

Siber suçluların, ekimden aralık ayına kadar süren yoğun yılbaşı alışverişi dönemi içinde ara verdiği nadir bir an görülüyor. Geleneksel olarak e-posta ile yayılan kimlik avı saldırıları, şimdilerde tüketicileri web bağlantıları, reklamlar, sosyal medya ve diğer birçok yolla da kandırıyor. Kullanıcılar güvenilir ve bilinen bir marka ile iletişim halinde olduklarına inanarak, şahsi finansal verilerini vermeye ikna oluyorlar.

Kaspersky Lab Web İçeriği Baş Analisti Nadezhda Demidova, “Çevrim içi ödeme, bankacılık işlemi ve alışveriş yapan insan sayısının artması, finansal kimlik avı saldırılarının yıl genelinde yüksek düzeyde seyretmesine neden oluyor. Ancak, yılbaşı döneminde kalabalığın arasına gizlenmek çok daha kolay hale geliyor. Yılın bu döneminde, pazarlama ve reklam çalışmaları inanılmaz boyutlara ulaşıyor. Tüketicilerin işlemlerini yaparken mobil cihazları daha çok tercih etmeleri, muhtemelen dışarıda ve hızlıca gerçekleştirilen bu işlemlerde düşünüp kontrol edecek daha az zamanlarının kalmasından kaynaklanıyor. Böylece hemen herkes saldırılara daha açık hale geliyor. Gri Cumartesi gününde ise saldırılar büyük oranda azalıyor. Hafta sonlarında genellikle çevrim içi kişi ve saldırı sayısı azalır. Bu büyük alışveriş günündeki durum ekstra bir avantaj sağlıyor. 2016’daki eğilimin 2017’de de devam etmesini bekliyoruz. Önümüzdeki yılbaşı döneminde internet üzerinden alışveriş yapmayı planlıyorsanız, günü iyi seçmelisiniz” şeklinde konuştu.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe