Tüm dünyaya tasarrufun önemini hatırlatmak amacıyla 1924 yılından beri her yıl 31 Ekim’de kutlanan Dünya Tasarruf Günü enerji kaynaklarının fazlaca sarf edildiği günümüzde her geçen yıl daha da önem taşıyor.

Mutlaka prizde boş bir fişi takılı bırakmışızdır ya da televizyonu seyretmediğimiz halde saatlerce açık bırakmışızdır, oturmadığımız odanın ışını yakanlarda epeyce fazla. Peki bu enerji israfının önüne nasıl geçeceğiz? Duyarlı olmak, dikkat etmek tabii ki hepimiz görevi.  

Enerji tüketimi

Türkiye’de akıllı ev cihazlarının öncülerinden Nuvia, bize bu konuda yardımcı olmak için akıllı çözümler sunuyor. Ürettiği akıllı ev asistanı Cosa, %100 yerli olmakla beraber klima paketi ve kombi paketi sayesinde yaz – kış evinizin sıcaklığını cep telefonları aracılığıyla tek uygulama ve tek cihaz üzerinden kontrol edebilmenizi sağlıyor.

Her bireyin kendi üstüne düşen görevi layıkıyla yerine getirmesi gerektiğini hatırlatan Türkiye’nin ilk akıllı oda termostatı Cosa’nın Kurucu Ortağı Dr. Emre Erkin sözlerine şu şekilde devam etti: “Örneğin tasarrufu birikime dönüştürmek için, enerji kaynaklarını kısıtlı kullanmak en çok başvurduğumuz yöntemlerinden biri. Ancak, bu yöntemler konforsuz ve alıştığımız standartların altında bir yaşam sürmemize neden olduğundan, hayatımızı olumsuz etkileyebiliyor ve yapmaktan çekiniyoruz. Biz geliştirdiğimiz ve büyük ilgi gören %100 yerli akıllı oda termostatı ile haneleri, tasarruf etmeye ve enerjiyi gereksiz yere harcamamaya teşvik ediyoruz. Kullanıcılar yaşam konforlarından hiç ödün vermeden %30’lara varan tasarruf sağlayabiliyorlar. Bu çok önemli bir rakam. Enerji tasarrufu en önemli gündem konularından biri. Bu alanda çok ciddi araştırmalarımız var. Türkiye’de 10 milyon hane var ve tüm bu hanelerde akıllı oda termostatı kullanımı olsa, Türkiye yılda 3 ila 5 Milyar TL arasında tasarruf edebilir. Bu aynı zamanda elimizde çok kıymetli bir veri havuzu da oluşturur, her hanede tüketilen enerjiyi bildiğimizde, ne kadar enerjiye ihtiyaç duyduğumuzu da daha net öngörebiliriz.

enerji

Ürettiğimiz yeni nesil teknolojiler, tüketicilere enerji kaynaklarımızı doğru ve verimli kullanmayı basit yöntemlerle öğretiyor. Akıllı algoritmaları sayesinde enerji tüketiminin kontrol altında tutulmasını sağlıyor. Bu önemli güne özel olarak enerji kaynaklarımızı israf etmeden, tasarruflu kullanmanın önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz.”

[vurgu color=”#dd3333″]Yazı Önerilerimize Bakmayı Unutmayın[/vurgu]

[irp posts=”14973″ name=”İşte Gişe Rekoru Kıran Sinema Filmleri”]

[irp posts=”14833″ name=”Ekim’de İzlemeniz Gereken Filmler ve Vizyon Tarihleri”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir