Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre, Türkiye’de 6 milyonun üzerinde internet abonesi mevcut. Mobil abone sayısı ise 76 milyonun üzerinde. Dünya genelinde Web trafiğinin yüzde 50’sinden fazlası mobil cihazlardan geliyor. Dünyaya açılan penceremiz olan Web siteleri, en etkili paylaşım ve etkileşim aracı. İşletmeler Web siteleri sayesinde ürün, hizmet veya çözümlerini müşterilerine duyuruyor. Müşteri portföyünü genişletmek isteyen firmalar, Web sitelerini etkin bir şekilde kullanıyor.

Bölgesel ölçüm yapılmazsa kesintinin ana kaynağı anlaşılmıyor

Web sitelerinin analiz edilmesi tam da bu noktada önem kazanıyor. Alışveriş yapma, bilgi edinme, hastane randevusu alma, kamusal işlem yapma, ürün kıyaslama, bilet alma gibi akla gelebilecek birçok işlem Web sitelerinden yapılıyor. Ülkemizde sıkça bölgesel kesintiler yaşanıyor. Hava şartları, altyapı tesisinde oluşan hatalar, sabotaj gibi nedenlerle bir veya birden fazla şehrin internet erişiminde yavaşlama veya kesinti yaşanabiliyor. Geniş kitlelere ulaştığı düşünülen Web siteleri bazı bölgelerde hizmet veremeyebiliyor ya da bölgesel bazda yavaşlama yaşanabiliyor. Bu durumlarda siteye hangi lokasyondan, hangi hızda ulaşıldığını anlamak, bölgesel ölçümler yapılmadan oldukça zor olabiliyor.

Yurt dışından değil, Türkiye’den ölçülmeli

Türkiye’de farklı coğrafi noktalardaki izleme noktalarıyla Web servislerinin erişilebilirliğini sürekli denetlediklerini söyleyen Metriksoft Yazılım Kurucu Ortağı Murat Balkan, “Web sitelerinin hızlı bir şekilde analiz edilmesi için farklı çözümler kullanılıyor. Bu çözümlerin çoğu yurt dışı kaynaklı ve bunların izleme noktaları da yurt dışında. Bu durumda zaman kaybediliyor, yanlış alarmlar veriliyor. Hizmet verilen müşteriler Türkiye’de ise erişilebilirlik yurt dışı izleme merkezlerinden değil, Türkiye’den ölçülmeli.” dedi.

Yeni izleme noktası Antalya’da devreye alınıyor

Sunucu altyapısı Türkiye’de olan PingTurk ile Web sitelerinin hangi lokasyondan hangi hızda ulaşıldığını izlenebiliyor. Web sitelerini 1 dakika izleme aralığıyla 7/24 izleyen PingTurk, olası hatalarda sistem yöneticilerine uyarılar gönderiyor. Yurt dışı alternatiflerinde bulunmayan yedekli izleme noktaları özelliği ile oluşabilecek yanlış alarmlar en aza indirgeniyor. Kurulum gerektirmeyen Web tabanlı yapısıyla PingTurk, bilgisayardan, mobil cihazlardan veya tabletlerden kullanılabiliyor.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir