Facebook 1 milyar kişinin yüzünü fişleyecek

Facebook’un tartışmalı yüz tanıma sistemi bir sonraki adıma geçmeye hazırlanıyor. Tüm üyelerin profil fotoğrafları sisteme kaydedilecek.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, verdiği basın demeçlerinde özel hayatın olmadığı ve kimsenin sır saklayamadığı bir dünya görüşünü savunduğunu söylüyor. Bu aşırı şeffaflık, artık son noktaya ulaştı. Facebook, üzerinde çalıştığı yeni abonelik sözleşmesiyle birlikte 1 milyar üyenin yüzlerinin sisteme kaydedilmesi için gerekli düzenlemeyi yapti.

Geçtiğimiz yıllarda büyük bir yatırımla satın alınan yüz tanıma sistemi, üyelerin tepkileri üzerine isteğe bağlı hale getirilmişti. Kısacası, siz istemezseniz sistem yüzünüzü tanımıyordu. Bir süre sonra, Facebook kullanıcı poliçesini değiştirip, arkadaşlarınız sizin yüzünüzü işaretlerse sistem havuzuna yüz bilgilerinin alınacağını söyledi. Yine gelen tepkiler üzerine geri adım atan Facebook yönetimi bunu da güvenlik ayarlarıyla kişisel tercihe uygun hale getirdi.

Önümüzdeki haftadan itibaren üyelerin izni olmadan Facebook, eski profil fotoğraflarınıza göre kimliğinizi yüz tanıma sistemine ekleyecek. Böylece otomatik olarak, Faceboook’a yüklenen ve içerisinde yer aldığınız fotoğraflarda etiketlemiş olacak. Facebook’un etiketlenme kolaylığı olarak tanıttığı bu sistem aslında kişilerin özel hayatını ve yüzlerini fişliyor. Uluslararası yasalara göre, herkesin yüzünün bir telif hakkı bulunuyor. Bazı ülkelerde, izinsiz olarak sokaktan geçen vatandaşların fotoğrafını çekmeniz bile kanunlarla korunmuş durumda. 2011 yılında kullanıma geçen sistem bu sıkı yasalar nedeniyle, Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılamıyor.

Sosyal ağ devi yöneticileri,yüz bilgilerinin kanun dışı şekilde devletlerle paylaşılmayacağını açıkladı. Facebook’un devletlerle olan sıkı ilişkileri düşünülürse, bu sistemin olumsuz etkileri sadece özel hayatınızla sınırlı kalmayabilir.

Hayati Kdrgl {Hayati}

hayaleturk.com kurucusu ve tasarımcısı