Merhaba arkadaşlar, Fotoğrafçılık bir sürü dallara ayrılmakta aslında, bunlar manzara fotoğrafçılığı, portrecilik(portre çekimleri) vs. vs. gidiyor. Ben kendim amatör olarak manzara fotoğrafçılığı yapmaya başladım, yeni oldu sayılır ama öğrendiğim bazı pratik bilgileri ve görüş açılarını sizlere anlatacağım, hangi açılarda daha güzel fotoğraflar çıkıyor, kendim çektiğim bir kaç örnekle birlikte sizlere “taktik” niteliğinde bir konu hazırladım.

1-) “Üstüm, başım batacak.!” demeyin.

Fotoğrafçılıkta her türlü “pozisyon” sizi bekliyor, hiçbir pozisyona girmekten çekinmeyin, rahat olun, bazen toprağın üstüne, bazen çimenin üstüne, bazen taşın üstüne yatmanız gerekecek, güzel fotoğraflar farklı açılardan elde edilir bunu unutmayın, birde doğal olarak üstünüz batabilir, eğer gerçekçi ve güzel kareler yakalamak istiyorsanız, katlanacaksınız.

2-) “Şimdi adam,kadın gelip kızar bize, niye çekim yapıyorsunuz diye.” demeyin.

Bizlerde var aslında bu ön yargı, kovalasın adam, kadın ne olacak?, işte hatıra olur aklınızda, yakadı mı?, yakalasın. Suç mu fotoğraf çekmek ?, Biraz yüzsüz olmak gerekir. Birazdan göstereceğim fotoğrafta, traktörü kullanan amcamız bize “dik dik” baktı. Birde toprağın üzerine yattık üstümüz battı.

F1-Bakış açısı

3-) Makinenizi tanıyın, çekim modlarını öğrenin.

İlk başta makinenizi elinize aldığınızda siz ona bakacaksınız, o size, bir kaç çekimde biliyorum ki, bazı şeyler oturmayacak, merak etmeyin, en iyi fotoğrafçı bile bunları yaşamıştır saten, başarısızlık olmadan başarı olmaz(Sadece iş üzerinde, aşkda geçerli değildir.).  Bir diğer konumda “Teknik veriler” sizlere açıklayacağım, hangi çekim modlarının ne işe yaradığını. şimdi önemli olan bakış açısı. Makinenizin kalbini kırmayın, ne biçim makine bu güzel çekmiyor demeyin.

4-) “Sen güçlen fotoğraf konusunda, makinen sana uyar.” Patronumuz.

Evet, patronumuzun yani Hayati Kadir’in sözüdür bu, hakikatten doğru söyledi yine patronumuz, şuan kullandığım fotoğraf makinesi 16 mp ve düşük değerlerde mikro modunda bazı çekimlerim var, elimden geldiği kadarıyla. Patronuzun kullandığı kamera 5 mp, biraz düzenlemeyle birlikte, benden daha güzel fotoğraflar yakalıyor. Kısacası, bir makine aldınız ve istediğini performansı alamıyorsanız, sorunu biraz kendinizde aramakta ve çeşitli pozisyonlarda çekim yapmanız gerekir. Ama mutlaka gelişeceksiniz.

5-) Ufuk çizginisi odak almayın, odağın 1-2 milim aşağısına veya yukarısına alın.

İlk manzara fotoğrafçılığına başlamaya karar verdiğimde, fark ettim bunu ve bir kaç rehberden duydum.  Fazla değil ufuk çizgisini odağın bir iki milim altında tutun. Emin olun daha güzel fotoğraflar çıkacak, Bunu anlatmam mümkün değil, objektifte kendiniz görmeniz lazım.

6-) Aşık olmanız gerekiyor. 

Evet, eğer hayatı boş yaşadığınıza inanıyorsanız, bir şeye aşık olmayı deneyin. Bir kıza, bir köpeğe, eğer hiçbir şeye aşık değilseniz, makinenize aşık olun. Hayatım, aşkım diyin ona, lakap takın hatta. Ama hayatınızda mutlaka bir amaç olsun. Unutmayın amaçsız hiçbir fotoğraf olmaz, şimdi soracaksınız, mesela çiçeğin neresi amaçlı, ben hangi çiçeğe bakarsam bakiyim aklıma hemen o geliyor.

F1 - Bakış açısı

 

7-) Çekmekten bıkmayın.

Belki tek bir güzel kare için 20 fotoğraf çekeceksiniz, bu hayata çok benziyor, evlenilecek kişi bulmadan önce bir sürü sevgiliniz olabilir. Bazen tek karede yakalarsınız, çok güzel bir fotoğrafı, bazen 10. karede yılmayın.

8 -) Otomatik çoklu çekim modu kullanmayın.

Otomatik çoklu çekim modu, fotoğrafcıların işi değildir, tembellerin işidir, eğer gerçek bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız, sürekli manuel olarak denemelerle yakalamaya çalışın. Profesyonel olduğunuzda çoklu çekim modunu kullanmadan güzel fotoğraflar yakalayabilmeniz için önemli.

9-) Eğer bir obje yerindeyse, farklı modlarda çekim yapın.

Mesela genellikle, Sr auto modunda çekim yapmayı tercih ediyorum, eğer obje hareketliyse, enstantene değerini vs. kendisi ayarlıyor, ama profesyonelliğin ilk adımlarıdır. Objeyi 10-20 defa yakalayabilecekseniz. Farklı modlarda deneyin.

10-) Yapamam demeyin. 

Hiçbir zaman, üzüntüye kapılmayın, herkes size yapamazsın, çok kötü, “b*k gibi” diyebilir. Ama makineniz size “artık bırak, ne biçim fotoğraf bunlar” demez, denemeye devam edin. Gördüğünüz herşeyi çekin. Farketmez, odaklama çalışın ve önemlisi, çekeceğiniz fotoğrafı aklınıza gelir gelmez tasarlayıp çekin, geçen her dakika, o fotoğrafın doğallığını kaybettirecektir.

Enstane’li bir fotoğraf.

F1 - Bakış açısı - E

Diyafram’lı bir fotoğraf.

F1 - Bakış Açısı - D

 

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe