Galaxy S4’e KNOX Darbesi!

Analistler, Samsung Galaxy S4’e yüklenen sıradan bir oyun veya uygulamayla bile güvenlik bilgilerinin çalınabileceğini söylüyor.

Samsung’un 2013 başında tanıttığı KNOX güvenlik sistemi, Galaxy S4’ler için tehdit oluşturuyor olabilir. Analistler KNOX’un, aslında koruması gereken verileri müdahaleye açık hale getirdiğini ifade etti.

İsrail’in Ben-Gurion Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Mordechai Guri’nin başını çektiği ekip, S4’ün bireysel kullanıcı hesabına tehlikeli bir yazılım yüklendiği zaman, iş kullanım alanındaki bilgilerin gözlenebildiğini ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, şahsi hesaba yüklenen oyun veya sıradan bir uygulama tarzındaki yazılımın, güvenli veri transferine kendi kodunu sızdırabildiğini de belirtti.

Samsung’dan açıklama

KNOX, BlackBerry’nin geliştirdiği sistem gibi, telefonların bir nevi iki karakterli olmasını sağlıyor. Bir bilgisayarın iki ayrı kullanıcı tarafından kullanılması gibi, şahsi ayarlar, telefon rehberi ve uygulamaların yer aldığı bir hesapla, sadece iş hayatındaki kullanıma özel ayrı bir hesap bulunuyor.

Galaxy Note 3’e yüklü halde gelen ve bugün S4’e indirilebilen KNOX, indirmesi bedava olsa da yüklemenin ardından ek içerikler için lisans ücreti talep ediyor.

Wall Street Journal gazetesine açıklama yapan Samsung, riskin belirtildiği kadar yüksek olmadığı ve ‘telefon üzerinde yapılan testlerin rutin güvenlik önlemleri olmadan yapıldığını düşündüklerini’ belirtti.

Samsung yetkilisi, ‘S4 kullanıcılarınınkullandığı yazılımın araştırma ekibi tarafından yüklenmediğini, Knox çekirdek mimarisinin bahsedilen türden kötü amaçlı yazılımlarla ele geçirilemeyeceğini’ ifade etti.

NSA deniyor

SlashGear sitesinin verdiği bilgiye göre, KNOX, S4’lerin özellikle devlet kurumlarında kullanılması için geliştirildi. ABD Savunma Bilgi Sistemleri Kurumu’nun, Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) işbirliğiyle yaklaşık 500 S4 deniyor.

Hayati Kdrgl {Hayati}

hayaleturk.com kurucusu ve tasarımcısı