Google’ın bu kadar önem verip dooodle’ını yaptığı 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu nedir.

23 Eylül Sonbahar Ekinoksu Nedir? Gelin hep birlikte öğrenelim bilgiler wikipedia.org ‘dan alınmıştır. Ayrıca National Geographic adlı Youtube kanalı’nın Sonbahar Ekinoksu’nda neler oluyor videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Ekinoks Nedir?

Ekinoks (gün-tün eşitliği, gece-gündüz eşitliği veya ılım olarak da bilinir), Güneş ışınlarının Ekvator’a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. Yılda iki kez tekrarlanır – İlkbahar Ekinoksu ve Sonbahar Ekinoksu.

23 Eylül durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°’lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de gündüzler, gecelerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre’de İlkbahar, Kuzey Yarım Küre’de Sonbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz birbirine eşit olur. Bu tarih Kuzey Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Güney Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

Ekinoks esnasında güneş ışıkları ekvatora dik vurur

ekinoks 2017

Eş Güdümlü Evrensel Zaman (UTC)  gündönümü ve ekinoksların tarih ve zamanları

23 eylül sonbahar ekinoksuKaynak: wikipedia.org

Yazı Önerilerimize Bakmayı Unutmayın

[irp posts=”11032″ name=”Kitaplığınızda Bulunması Gereken 5 Kitap #4″]

[irp posts=”14100″ name=”Android’in Dünden Bugüne Değişimi Tek Videoda”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir