Konuk yazarımız, Emir Görür – Grafik Tasarımcı

Merhaba, ben Maltepe Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı 4. Sınıf öğrencisi Emir Görür. Aynı zamanda  Jr. Art Director olarak çalışıyorum. Size bu yazımda okulla iş hayatının nasıl gittiğini ve ikisinin arasındaki iletişimi anlatmak istiyorum.

Üniversite eğitimimiz boyunca tipografi, sanat tarihi, afiş tasarımı, dergi tasarımı, illüstrasyon, reklam analizi gibi birçok alanda eğitim görüyoruz. 1. ve 2. sınıfta bu yaptığımız projeler sadece bir alana yönelik oluyor. 3. ve 4. sınıftaki derslerimizde bütün bu bilgileri birleştirerek daha sektöre yönelik projeler yapıyoruz. Okulda yaptığımız projelerin 1-2 hafta gibi süreleri oluyor ama sektöre geldiğimizde zaman 1-2 saat içinde o 2 haftalık proje bizden isteniyor.

Sektörde her şey çok daha hızlı ilerliyor. Bu süreçte özellikle baskı alanında birçok sorunla karşı karşıya kalabiliyoruz ve bu sorunlar için ekipçe çözüm üretmemiz gerekiyor. Brief verenden başlayarak tasarımcı ve üretim sektöründe olan arkadaşlarımızla beraber çözmemiz gereken birçok konuyla yüz yüze kalıyoruz. Bu da bizi daha pratikleştiriyor ve bu pratiklik okuldaki derslerimize de yansıyor. Okuldaki bir proje için günlerce düşünme fırsatımız oluyor ancak sektörde çalışırken bu kadar uzun bir süre elimizde olmuyor. Bu kadar kısa bir süre içinde hem kreatif çalışıp hem o işi yayınlanacağı ortama göre baskı gibi hazırlıklarını da yapmamız gerekiyor.

2018 yılı Tasarım Trendleri

Şu anda çalıştığım firmadaki müdürüm bana “Burası eğitim alırken para kazandığın bir yer.” demişti ve bu sözü hayatım boyunca unutmayacağım. Aslında her ne kadar öğrencilik hayatımız bittiğinde tam donanımlı gibi gözüksek de aslında bizim sektörümüz ömür boyu bitmeyecek bir eğitim sürecinden oluşuyor. Yenilenen ve hızlı değişen teknolojiyle ve yeni akımlarla beraber, biz bu sektörde çalışanlar olarak sürekli kendimizi yenilememiz gerekiyor. Bir hocam “Ne kadar çok bakıp daha çok görürseniz o kadar kreatifliğiniz artar.” demişti.

Okurken çalışmanın en büyük faydalarından bir tanesi de okulda oluşturduğunuz portfolyonun yanı sıra çalışırken de bir portfolyo oluşturuyorsunuz. Buna ek olarak iş ortamında oluşturduğunuz çevre ile mezun olduktan sonra daha kolay iş bulabilme imkanına sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca okuldaki hocalarınızdan ziyade çalıştığınız ortamdaki deneyimli kişiler de size farklı bakış açıları ve bilgiler kazandırabilir.

Son olarak sözlerimi bağlayacak olursam, öğrenciyken çalışmak bir süreliğine size çok yoğun gelebilir, kendinize eskisi gibi vakit ayıramayabilirsiniz. Ama sonucunda iyi ki yapmışım diyeceksiniz.

Konuk Yazarımıza sorduk; Bize film, dizi, kitap, bir de dinlemekten keyif aldığınız şarkı önerir misiniz?

Film: Interstellar, Gone Girl

Dizi: Queen’s Gambit

Kitap: Jack London – Beyaz Diş

Şarkı: Love Supreme – Lonely Feelings

Emir Görür hakkında, daha fazla bilgi almak için sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir