Bugünlerde bütün tanıdıklarım, dostlarımın kafasını karıştıran “şu operatörün interneti daha hızlı, yok reklam da şöyle diyor.” olayına yeni bir düşünce sistemini getireceğim ve açıklayacağım sizlere.

Son 10 gündür Turktelekom, Vodafone ve Turkcell’i kullanmaktayım. Ve şimdi size “sözel” olarak anlatacağım yani “köylü mehmet ağa” deyimiyle, sizlere deneyimlerimi yansıtmayı ve ardından hız oranları araştırıp yazmayı planlıyorum.

Not : Bu yazımda hiçbir operatöre “fanboy”luk yani “taraftar”lık yapmamaktayım. Bir kullanıcı(Öğrenciyim :)) olarak gözlemlerimi aktarmaktayım.

Turk telekom‘dan başlayalım

Şehiriçinde ve standart paket kullanıyorsanız, internet hızınız tahmini olarak pek farketmeyecektir, lakin şehir dışına çıkarsanız, telefonunuz alev alabilir, o kadar 4g olmayan santral var ki, edge hızıyla yanı 2000’lerde çevirmeli hatla bağlansak daha hızlı bağlanırız. Eee bu kötü yönün bir de iyi yönü var. Fiyatlar tam bizlik yani ucuz, tekrar söyleyeyim efendim :), Eğer şehiriçinde standart paket kullanıyorsanız, korkmanıza gerek yok en fazla “3-4 diş” çeker. Hadi Rastgele.

Vodafone

Buna Bim’den alınmış, “En popüler olan çikolata” diyebiliriz, Yani adamlar Telsim’den yeni bir firma yarattı. Hız olarak Standart ve Turbo parketlerde iyiler ama çok iyi diyemem çünkü bu operatörün de çekmediği az da olsa nokta var. Ama şehir içinde ve dışında çekiyor çekmiyor telaşınız pek olmaz, kasmanıza gerek olmayabilir yani :), Turbo paketleri çok başarılı bulmuyorum bu gsm operatörünün çünkü kendileri standart paketle turbo paket arasında pek ayrım yapmıyorlar sanırsam her daim iş görebilecek derecede hızlı 🙂

Turkcell

Hız ve Para babası bir operatör, eğer param var, kalitem var diye düşünüp, her ay “70-80 TL’yi telefonumdan kısmam ben” diyorsanız, gerçekten kalitedir Turkcell, müşteri temsilcileri, santralleri(baz istasyonları) gerçekten sağlamdır, ve standart pakette kullanırsanız turbo pakette kullanırsanız internetiniz hiçbir zaman yarı yolda bırakmıyor. Taaa ki yeter artık ben bu kadar parayı ödeyemem diyene kadar 🙂 zaten genellikle bu firma kurumsal müşterilere hizmet veriyorlar. Pos cihazları vs. genellikle Turkcell kullanıyor.

Not : Turbo internet paketleri gerçekten çok başarılı.

Genel olarak duruma bakarsak eğer ;

Çekim ve hız olarak

Vodafone = Turkcell > Turktelekom

Tarife ve Tarife Aşımı fiyatları olarak

Turktelekom > Vodafone > Turkcell

Not : Bimcell-Pttcell, Turktelekom alt yapısını kullanmaktadır. (Pttcell’den çok şikayetçi olanları duydum.)

Ama şunu belirtmeliyim ben “şu operatörü seçin” demiyorum, sadece gözlemlerimi aktarıyorum. Teşekkürler.

Yazı Önerilerimize Bakmayı Unutmayın

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe