Hacker diyince aklımıza hemen bilgisayar korsanları geliyor ve bunların vermiş olduğu zararlar. White Hacker olarak bilinen korsanlar ise sistemdeki güvenlik açığını bularak, sistem yöneticisine bildiriyor. Bu yüzden onlara beyaz şapkalı hacker deniyor.  

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.; her yıl kamu, üniversiteler ve özel sektörün katılımıyla, Türkiye’nin en önemli siber güvenlik etkinliklerinden birine imza atıyor. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen CTF Capture The Flag (Bayrağı Yakala)etkinliğinde, yarışmacılar sistemdeki açıkları bulmak için birbirleriyle kıyasıya yarıştı. Türkiye’nin milli siber güvenlik çalışmalarına öncülük eden STM’nin Ankara’da yapılan CTF Etkinliği, STM Genel Müdürü Davut Yılmaz’ın açılış konuşmasıyla başladı. Teknoloji sektörünün duayen ismi Serdar Kuzuloğlu’nun sunumunu üstlendiği etkinlik, siber güvenlik profesyonellerinin ve meraklılarının mücadelesine sahne oldu.

Hacker

Önceliği Türkiye için siber güvenlik alanında nitelikli insan kaynağı yetiştirmek olan etkinlikte katılımcılar, STM’nin siber güvenlik ekibi tarafından özel olarak oluşturulan yarışma ortamına kasıtlı olarak yerleştirilen sistem açıklarını bularak ilerlediler. Siber güvenlik uzmanlarının kendilerini geliştirme fırsatı yakaladığı yarışmada katılımcılar, kriptoloji, tersine mühendislik, Wi Fi gibi dallarda belirlenen hedeflere ulaşmak için mücadele ettiler.

siber

Toplamda 119 yarışmacının katıldığı etkinlikte 19 üniversite, 7 özel sektör ve 6 kamu kurumundan oluşan 32 takım, bayrağı yakalamak için kıyasıya rekabet etti. Yarışmada birinci olan takıma 15.000 TL, ikinci olan takıma 10.000 TL ve üçüncü olan takıma ise 7.000 TL’lik para ödülü verildi. Özellikle gençlerin yoğun ilgi gösterdiği CTF’te yarışmayı izlemeye veya yarışmacılara destek olmaya gelenler de etkinlik alanında gün boyu devam eden bilgi yarışmasında soruları doğru cevaplayarak sürpriz hediyelerin sahibi oldu.

[vurgu color=”#dd3333″]Yazı Önerilerimize Bakmayı Unutmayın[/vurgu]

Yazı önerisi
Kötü Tavşan (Bad Rabbit) Türkiye'yi hedef aldı!
Yazı önerisi
Android kullananlar dikkat! DoubleLocker başınıza bela olabilir

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 5861 aboneye katılın

e-posta adresiniz:


DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe