Tüm dünyada sadece 250 adet üretilecek olan Volkswagen XL1, 100 km’de 1 litre bile yakmıyor!

İlk olarak 2011’de Katar Motor Show’da tanıtılan Volkswagen’in hibrit modeli XL1, sonunda seri üretime başladı. Ancak almak için bekleyenleri üzecek bir haber de geldi. Otomotiv devi, yeni hibrit modelinden sadece 250 adet üretecek.

Almanya’nın Osnabrück kentinde ki eski Karmann fabrikasında üretilen hibrit XL1 üzerinde, Volkswagen’in mühendisleri 2002 yılından bu yanadır çalışıyordu. Özel teknolojisi ile yakıt tüketiminde ‘asgari zirveyi’ yakalayan otomobilin satış fiyatının, 110 bin Euro ya da daha üzeri olması bekleniyor.

XL1’in boyu 3.970 mm, genişliği de 1.682 mm. Yerden yükseklik ise sadece 1.184 mm civarında. Yere yakınlık, aracın altından geçen rüzgarın direncini azaltıp, asfaltta daha düzgün gidebilmeyi de sağlıyor. Aracın lastikleri de, sürtünmeyi azaltmak amacıyla, olabildiğince ince tasarlandı.

İki kişilik otomobilin iç dizaynında en dikkat çeken nokta ise, koltukların yan yana olmaması. Aracın aerodinamik ve ağırlık dengesini koruyabilmek için yolcu koltuğu, sürücünün biraz daha gerisinde tasarlandı.

Çok satmaktan öte, içindeki teknolojilerin sonraki VW modellerine liderlik etmesi için üretilen XL1’den Türkiye’ye de sadece bir adet geleceği söyleniyor.

İşte hibrit otomobillerin en yenisi XL1’in teknik detayları…

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe