Dün(05.05.2018) başlayan ve bugün sona erecek olan Hıdırellez nedir ?, kutlamalar ve eğlenceler yörelere göre değişir mi ?, genellikle kutlamalar nasıl olur ?

Hıdırellez aslında her yöreye göre kutlama şekli değişen, ama her şekilde baharın gelişi kutlanan bir adettir. Bu adete göre baharın gelişi her Mayıs ayının 5. günü olmakla beraber Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştuğu gün olarakta Türk yörelerinde düşünülmektedir, ve bugün ortalama olarak hava güneşli olmaktadır. Ayrıca bazı yörelerde Hıdırellez, ateş üzerinden atlama, çomak oyunu denilen oyunlarla da kutlanmaktadır. Hıdırellez denilince özellikle Ege yöresindeki insanların akıllarına mangal ve eğlence gelmektedir.

Lâkin bu sene(2018) pek güzel bir havaya denk gelsekte Hıdırellez kutlamalarına engel olamadı. Yine ateşler yakıldı, üzerinden atlandı, kapalı mekanlarda mangallar, barbeküler yapıldı.

Hıdırellez’de neden ateş üzerinden atlanır ?

Aslında Hıdırellez‘de ateş üzerinden atlamanın bir anlamı bulunmakla beraber, oyun olsun amacı biraz uzaktır. Hıdırellez’de ateş üzerinden atlandığı zaman nazar ve hastalıklardan korunulduğuna inanılmaktadır.

Sonuç olarak, inançlar dahilinde bizlere güzel bir anlayış ve yöre tarzı katan atalarımız bulunmaktaymış, çoğu yörede şöyle bir söz vardır, “Hıdırellez’in Mübarek Olsun !”, sizlerinde Hıdırellez’iniz mübarek olsun, iyi hafta sonları dileriz !

 

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir