7 sene önce radyo programcısı olarak yazdığım bu yazıdan herkese merhabalar, iyi günler veya geceler diliyorum. Hepimiz yeni şarkılarda hiç tat bulamadığımızdan hatta ve hatta “abi eski şarkılar gibisi yok” diye, şikayetçi oluruz değil mi ?.  Tabi ki hepsi değilse eski şarkılar “fevkaladenin fevkaladesinde.” Belki bazı takipçilerimiz ve okurlarımız ;

— Kardeşim bizde Youtube’dan açıp dinleriz, sana ihtiyacım mı var?

diyebilir, bu konuda savunmamı ise sizlere eski şarkıları hatırlatmak istediğime savunarak yapıyorum. Teşekkür ederim.

1-)Funda – Çaresizim

1976 yılında söz ve müziği Funda’ya ait olan 45’lik bir parçadır, en son Zuhal Olcay tarafından tekrar okunmuştu.

2-)Neşe Karaböcek – İntizar

Asıl adı Neş’ecan Göktürk olan ve henüz 5 yaşında “Karaböcek” piyesinde oynarken İsmet İnönü’den, Karaböcek soyadını alan “Orta Şark’ın Altın Bülbülü” unvanlı sanatçı, 1972 yılında bu parçayı yazmış ve bize bahşetmiştir. Halen yaşamaktadır.

3-)Nazan Öncel – Gitme Kal Bu Şehirde

Karşıyaka, 1956 doğumlu olan sanatçı notayı daha altı yaşındayken annesinden öğrenmiştir. 1991 yılında ise “Gitme Kal Bu Şehirde” adlı parçayla en iyi çıkışını yapmıştır.

4-)3 Hür-El – Sevenler Ağlarmış

İlk isimleri Yankılar’dır. Ancak Yankılar isminin daha önce başka bir grup tarafından kullanıldığını öğrenince isimlerini İstanbul Dörtlüsü olarak değiştirirler. Daha sonra sırayla Trio İstanbul, Oğuzlar, Alizeler ve Biraderler isimlerini kullanırlar. Müzikle tanışmaları babalarının sınıf geçme hediyesi olarak eve getirdiği akordiyon sayesinde olur. Aynı şarkı 2008 yılında Haluk Levent tarafından tekrar söylenmiştir.

5-)Edip Akbayram – Hasretinle Yandı Gönlüm

29 Aralık 1950’de Gaziantep’te doğdu. Henüz dokuz aylıkken çocuk felcine yakalandı. Bu hastalığın pençesinde çocukluğunu geçiren Edip Akbayram’ın müziğe tutkusu da çocukluk yıllarında başladı.

BONUS : Çoğumuz bu şarkılara bayılır ve ellerimizden geldiğince kendimizi rahatlatmak amacıyla açarız, bazen hüzünle açarız, çoğumuzun gençlik yıllarını veya çocukluk zamanlarını süslemiştir. Kimilerimiz Plakları biliriz kimilerimiz kasetleri. Bu şarkımız ise benim çok sevdiğim bir parçadır, ve bende ayrı bir yeri bulunmaktadır.

 

 

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe