Günümüzde uluslararası ödeme işlemleri yüksek maliyetli, zahmetli ve hata yapmaya açık olabiliyor.

Farklı para birimlerindeki işlemler için birden çok aracı gerekebiliyor ve bu işlemlerin tamamlanması günler ya da haftalar sürebiliyor. Dünya Bankası’na göre ödemelerin modernize edilmesi ve finansal erişimin sağlanmasına yönelik girişimler, para birimi ve ticaret akışını iyileştirebiliyor ve 2020 yılına kadar finans hizmetlerinin 1 milyar kişiye ulaştırılması hedefinin gerçekleştirilmesine yardımcı olabiliyor.  

GFTNWire

Tüm ödeme türleri ve değerleri için dünya genelinde finans akışını artırmak üzere tasarlanan yeni çözüm; Merkez Bankası kaynaklı dijital varlıkların değiş tokuşu için finans kuruluşlarının, kendi tercih ettikleri bir ödeme ağını seçmelerini sağlıyor.

Örneğin, gelecekte bu yeni IBM ağı, Samoa’daki bir çiftçinin Endonezya’daki bir müşteriyle bir ticari sözleşme yapabilmesini sağlayabilecek. Blockchain ağı sözleşme koşullarını kaydetmek, ticari belgeleri yönetmek, çiftçinin karşı teminat vermesi, kredi mektubu alması, anında ödeme ile işlem vadesini sonlandırması, şeffaflık ve kolaylık içinde uluslararası ticaret işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla kullanılabilecek.
blockchainis

IBM, konuyla ilgili olarak geliştirme ve devreye alma sürecinin bir parçası olarak bankacılık sektöründen çeşitli liderlerin olduğu bir başlangıç grubu oluşturdu. Bu grubun içinde Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, Bank Danamon Indonesia, Bank Mandiri, Bank Negara Indonesia, Bank Permata, Bank Rakyat Indonesia, Kasikornbank Thailand, Mizuho Financial Group, National Australia Bank, Rizal Commercial Banking Corp. (RCBC) Philippines, Sumitomo
Mitsui Financial Group, TD Bank, Wizdraw (HK) of WorldCom Finance ve diğer bazı finans kuruluşları yer alıyor.

blockchain01

Hyperledger <https://hyperledger.org/>’ın kısmi üyesi ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Stellar.org ve Pasifik bölgesindeki bölgesel bir finansal hizmetler şirketi olan KlickEx Group ile işbirliği yapılarak oluşturulan Blockchain ağı, IBM’in açık kaynak teknolojisine bağlılığına uygun şekilde Hyperledger Fabric <https://www.hyperledger.org/projects/fabric> üzerinde IBM Blockchain Platformu üzerinden çalışıyor. IBM Blockchain, taraflar arasındaki ödeme hareketleri için yüksek performanslı düzenleme olanağı sağlıyor. Kaydedilen her ödeme kesin olarak belirleniyor ve ödeme talimatları Hyperledger Fabric üzerinde akıllı sözleşmeler aracılığıyla veriliyor. Başlangıç olarak Stellar, Hyperledger üzerinde takası gerçekleşen işlemlerin ödemelerini kolaylaştırmak için ağ ve dijital varlık sağlıyor.

IBM

Ağ şu anda ilk olarak Birleşmiş Milletler ve SWIFT tarafından finanse edilen, bir özel-kamu ortaklığı olan Advanced Pacific Financial Infrastructure for Inclusion <https://www.apfii.org/> (APFII) üyeleri tarafından kullanılıyor. Önümüzdeki yılın başlarına kadar Avustralya, Yeni Zelanda, Fiji, Samoa ve Tonga da dahil Güney Pasifik’in perakende döviz koridorlarında tüm uluslararası ödemelerin yüzde 60’ına kadarını işleme alması bekleniyor. 2018 itibariyle ağa katılmak üzere; Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, Bank Danamon Indonesia, Bank Mandiri, Bank Negara Indonesia, Bank Permata, Bank Rakyat Indonesia, Kasikornbank Thailand, Mizuho Financial Group, National Australia Bank, Rizal Commercial Banking Corp. (RCBC) Philippines, Sumitomo Mitsui Financial Group, TD Bank ve Wizdraw (HK) of WorldCom Finance gibi ticari bankalarında davet edilmesi ve ağın
dünyanın çeşitli bölgelerinde genişlemesi hedefleniyor.

[vurgu color=”#dd3333″]Yazı Önerilerimize Bakmayı Unutmayın[/vurgu]

Yazı önerisi
Hacker olmak için ter döktüler!
Yazı önerisi
Dünyanın En İyi İşverenleri belli oldu!

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 7345 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe