Lübnan-Kanada asıllı yazar Wajdi Mouawad tarafından yazılmış bir tiyatro olup daha sonra beyaz perdeye uyarlanmış ve karşımıza güzel bir film olarak çıkmış.Wajdi Mouawad’ın bu tiyatro oyunu “Yanık” ismi ile 2011 senesinde İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda da oynanmış.Bu arada Incendies yanık demekmiş.Ama Türkçe adı İçimdeki Yangın olmuş.

Film Lübnan’da iç savaşın olduğu bir dönemde geçiyor.Lübnan’da 1975-1990 yılları arasında müslümanlar ve hristiyanlar arasında geçen bu iç savaşta yaklaşık olarak 150.000 – 230.000 insan yaşamını yitirmiş ve yaklaşık 350.000 kişi yaralanmış bir milyondan fazla insan da ülkesini terk etmek zorunda kalmıştır. Soğuk savaş döneminin Lübnan’ı ciddi şekilde etkilediği bir zamanda geçiyor İçimdeki Yangın filmi yani bir savaş filmi.

Filmimiz Nawal Marwan’ın ölüm döşeğindeyken yanında çalıştığı notere ikiz çocuklarına öldükten sonra vermesi için bıraktığı 3 mektubun  noter tarafından verilmesiyle başlıyor.Annelerinin ölmeden önce onlardan son isteği doğduğu ve gençliğinin geçtiği Lübnan’ a gitmeleri ve babaları ve kardeşlerini bulmalarıdır.Kızı Jeanne bu isteği kabul eder ve Lübnan’a gitmeye karar veririr.İkizi Simon ise bu isteği başta kabul etmez ve kız kardeşi yalnız gider.Daha sonra Simone ‘da ona katılır.

Jeanne annesinin doğduğu topraklara gider ve annesinin hayatıyla ilgili gerçeklerle yüzleşir.Annesinin aslında bilmedikleri ve acı dolu bir geçmişi vardır.Annelerinin geçmişiyle yüzleşirken her defasında hem çok şaşırıp hem de çok üzülürler.Savaşın insanlara neler yapabileceğine insanın verdiği kararları ve yaşamını nasıl etkilediğine şahit olurlar.Babalarını ve kardeşlerini ararken beklemedikleri ve hiç tahmin edemeyecekleri  bir gerçekle yüzleşmek zorunda kalırlar.

Son sahnede gerçekleri öğrenince,durup ekrana öylece bakıp,olayları,yaşananları sindirmeye,hazmetmeye çalışıyorsunuz ve savaşın acılarıyla yüzleşiyorsunuz.İnsanların yaşamak zorunda kaldığı şeyleri düşünmesi bile sizi ürpertiyor.Sarsıcı bir film,bazen sarsılmak gerekir belki de -hayatın toz pembe olmadığını görmek için-belki bir film,bir kitap buna vesile olur.İşte o filmlerden biri tavsiye ederim.

Konusu: İkiz kardeşler Jeanne ve Simon annelerinin ölümünün ardından,annelerinin avukat arkadaşından bir mektup alırlar.Anneleri,çocuklarından yaşadığı yer olan Lübnan’a gitmelerini ve son arzusunu yani babalarını ve kardeşlerini bulmalarını ister.Başta tereddüt etselerde Jeanne annesinin son arzusunu yerine getirmek için Lübnan’a gider aradan biraz zaman geçince Simon’da peşinden gider. Lübnan’a gittikten sonra annesinin hayatı ve kendi hayatları ile ilgili çarpıcı gerçeklerle yüzleşirler.

  • Türü:drama, polisiye, savaş filmi
  • Ülkesi:Kanada, Fransa
  • Imdb Puanı:8,2
  • Süre:131 dk.
  • Oyuncular: Denis Villeneuve,  Lubna Azabal, Maxim Gaudette, Mélissa Désormeaux-Poulin

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir