Konuk yazarımız, Gökhan Konaş – Gezgin, Blog Yazarı

Doğada yaşama en uzak insanlar için bile, şehir hayatından uzaklaşmak karşı konulamaz bir dürtüdür.

Beton blokları yerine ormanlık alanlar, asfalt zemin yerine toprak patika yollar, egzoza boğulmuş sokaklar yerine oksijen  yüklü dağlarda olmak en şehirli insanların dahi hayallerini süsler. Eğer siz de zaman zaman “ilk araba kampınızı” yapmanın hayalini kuruyor ancak hangi donanım ve hazırlıkla yola çıkacağını bilemeyenlerdenseniz, umutsuzluğa kapılmayın… Şu an doğru adrestesiniz. 

Yeni başlayan kampçılar için en önemli şey elbette deneyimli kişilerin rehberliğidir. İlk kamp deneyiminde size eşlik edecek elzem malzemelerden yanınıza alacağınız yiyecek-içecek donanımına; uyku tulumu seçiminden, nasıl giyinmeniz gerektiğine kadar her bir detayı sizin için hazırladık…

İlk kez araba kampı yapacaksanız, mutlaka bir gecelik kamp programı yapın. Birden fazla gece konaklamak, ekstra donanım, yiyecek ve bilgi demektir. İlk kamp seyahatinizi 1 günle sınırlayın ve olabildiğince basit tutun… 

  • İlk kamp deneyimi için hemen alışverişe çıkmak ve ihtiyaç duyulan her şeyi satın almak para kaybı demektir. Önce kiralayın, neye ne kadar ihtiyaç duyacağınızı ancak deneyimle belirleyebilirsiniz. Hemen satın almayın. 
  • Soğuktan ve yağmurdan koruyacak giysileri her zaman yanınızda bulundurun. 
  • Temiz hava iştah açar, bu nedenle yanınıza günlük yediğiniz porsiyon miktarı ve sayısının üzerinde yiyecek alın. 
  • Bu ilk kampınız, neye ne zaman ihtiyaç duyacağınızı bilemezsiniz. Eve yakın bir yerde ilk kamp deneyimini yaşamak seçeneklerinizi açık tutmak anlamına gelir. 
  • Kampınızı planladığınız gün hava koşulları değişir ise, kötü bir havanın motivasyonunuzu kırmaması için kamp tarihinizi erteleyin. 
  • “İz Bırakma” ilkelerine uygun olarak kampınızı tamamlayın. 

Temel Kamp Malzemeleri

Kamp malzemelerine yatırım ancak kamp hayatının sizin için sürdürülebilir bir yaşam biçimi olduğunu deneyip onayladıktan sonra yapılmalıdır. Ödünç almak ve kiralamak ilk kamplarınızda ideal olandır. Bununla birlikte, kendi kamp malzemelerinize yatırım yapmaya hazırsanız, işte tam olarak ne satın alacağınıza karar vermenize yardımcı olacak birkaç ipucu.

Çadır Alırken…

Eğer bütçe ile ilgili bir sıkıntınız yok ise o zaman çadır seçiminde biraz daha bonkör davranmak ileri vadede kazanç getirecektir. 2 kişilik konaklamalar için 3 kişilik; 4 kişilik bir aile için 6 kişilik çadır satın almak, ekstra alan demektir ki bu çadır içinde geçirilecek zamanı daha konforlu hale getirecektir. Çadırın içi rahat hareket etmenize olanak tanıyacak hacimde olmalıdır. Eğer ayağa kalkabileceğiniz bir çadır istiyorsanız, modelleri incelerken çadırın vaat ettiği tepe noktası yüksekliğini dikkate almanızda yarar vardır. İçinde ayağa kalkabildiğiniz bir çadır, kolaylıkla giyinmenizi, rahatlıkla dolaşma ve hareket etmeye yardımcı olur.

Çadır seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, giriş kapısı dışında mutlaka çamurlu ayakkabıların saklanması ve içerisinin hijyenik kalması için bir antre alanı olmasıdır. Ayrıca çift girişli bir çadır, iki ya da daha fazla kişinin bir arada konaklayacağı durumlar için akılcı bir seçenek olacaktır. Böylece gece geç saatlerde tuvalet molaları için uyuyan çadır arkadaşlarınızın üzerinden atlamak zorunda kalmazsınız.  

İpucu: Çadırınızı satın aldıktan sonra kurulum adımlarını öğrenmek için evde ilk çadır kurulumunu yapmak, sahada sizi beklenmeyen sürprizlerden korur. Çadır zeminini güçlendirici ek donanımların önemini de bu aşamada hatırlatmak isteriz. Eğer zemin örtünüz çok küçük ya da olması gerektiğinden çok büyük ise, o zaman çadır zemini güçsüz kalır ve çadır altında biriken yağmur suları ile kamp deneyiminiz kabusa dönebilir. Çadırınız ile uyumlu ideal boyutta bir zemin örtüsü aldığınızdan emin olun. 

Uyku Tulumu Alırken…

Uyku tulumu seçerken, “sıcaklık derecesi” başlamak için iyi bir yerdir. Yalnızca güzel havalarda kamp yapmayı planlıyorsanız, yaz mevsimi için üretilen uyku tulumları yeterli olacaktır. Ancak 3 mevsimlik bir uyku tulumu, öngörülemeyen hava değişimleri ve farklı mevsimlerde kamp yapmak istediğiniz zamanlar için size daha fazla avantaj sağlayacaktır. 

Uyku tulumu, kişiye özel farklılıklara göre seçilmelidir. Herkesin hava sıcaklığından etkilenme derecesi farklıdır. Kimileri daha geç üşürken, kimileri 4 mevsim üşüyen bir bünyeye sahip olabilir.

Uyku Matı Seçimi…

İyi bir uyku matı, kaliteli bir yatak seçimi gibidir. Size konforun yanı sıra kaliteli bir uyku da vadeder. Ayrıca sahip olduğu yüksek teknolojili yalıtım sistemiyle vücut ısısını korumak, soğuk zemin üzerinde vücut ısısını kaybetmeyi önlemek hedefiyle tasarlanır. Kamp matlarının yalıtım derecesi “R” değeri ile tanımlanır. Kullanılacak mevsim ve kişisel beklentilere göre farklı R değerlerinde üretilirler.  Satın almadan önce teknik özelliklerini araştırmak, kendi konfor seviyeniz için en uygun olan uyku matını seçmenize yardımcı olacaktır.

Aydınlatma Ekipmanları

Kamp alanlarında aydınlatma yoktur, bu nedenle kendinizinkini getirmeniz gerekir. Aydınlatma denilince ilk akla gelen bir el feneri olsa da bir “kafa feneri”ni de alışveriş listenize eklemeniz pek çok avantajı da beraberinde getirir. “Kafa lambası” ya da diğer bilinen adıyla “kafa feneri” kamp çadırı kurarken, bir şeyler ararken ya da henüz tamamlanmamış bir parkurda yol alırken hayatınızı kolaylaştıracak en pratik donanımlardan biridir. Ortam ışığı sağlamak için fener iyi bir seçenektir ancak çok dikkatli olmak kaydıyla kamp ateşi de size benzersiz bir kamp deneyimi ve aydınlatması sağlayabilir.

Kamp Ocağı

Sabah çayınız ile kahvaltınızı aynı anda hazırlamanıza olanak tanıyan, klasik iki gözlü bir kamp ocağı, kampta yemek deneyiminizi benzersiz bir pratiklik içinde çözmenize yardımcı olur. Yeteri kadar yakıt tedarik ettiğinizden emin olun. Ocağınızı yakmak ve ihtiyaç anında kullanmak için mutlaka çakmak-kibrit gibi ateşleyici bir şeyleri kamp çantanıza stoklayın. 

İpucu: Satın aldığınız ocağı ilk kez kullanacaksanız, evde mutlaka önceden deneyin. 

Soğutucu Çanta 

Yiyecek stoğunuzu kamp süresince bozulmadan koruyabilmek için iyi bir soğutucu çantaya ihtiyacınız olacak. Soğutucu çanta ya da kutular da tıpkı diğer donanımlar gibi farklı kapasite ve yalıtım özellikleri ile satışa sunulur. Fiyat – performans ile doğru dengededir.

Mutfak ve Sofra Gereçleri…

Yiyeceklerin hazırlanması ve tüketimi için gereken her şeyi yanınızda getirmelisiniz. Tencere, tabak, bardak, çatal, bıçak ve kaşıklar… Donanımların kamp hayatına uygun malzemelerden üretilmiş olması önemlidir. Sofra gereçlerinde; porselen, cam gibi seçenekler yerine iyi kalitede plastik donanımlar tercih edilmelidir.

Pişirme araç ve gereçlerini ise ilk aşamada evden getirebilirsiniz. Ayrıca, kirli bulaşıkları eve götürmeyi planlamıyorsanız, doğa dostu – biyolojik olarak parçalanabilir bir deterjan, bulaşık süngeri, bir havlu, küçük bir veya iki leğene (biri kirli, biri temiz) ihtiyacınız olacaktır.

İpucu: Tüm mutfak gereçlerinizi kapaklı büyük şeffaf plastik bir kutuya koyun. Böylece bir dahaki sefere kamp yapmak istediğinizde her şey hazır olacaktır.

Kamp Sandalyeleri

Kamp masa-sandalyesi, hamak gibi donanımlar isteğe bağlıdır. Ekstra kamp donanımları, dinlenme zamanlarına biraz daha konfor katmak isteyenler için idealdir, özellikle öğleden sonra uykularında hamak en iyi seçenektir.

İpucu: Fileli kamp sandalyeleri suyun kolayca boşalmasını sağlar ayrıca yağmurda veya sabah çiyinde unutulursa da çabuk kurur. 

Kampta Ne Giymeli? 

Kirlenmek eğlencenin bir parçasıdır, bu nedenle kirlenmekten korkmayın. Kamp için giyecek seçimlerinde belli başlı bazı kriterler vardır. Bu kriterlerin başında; pamuklu giysilerden uzak durmak vardır. Pamuk, teri emmez ve ılıman havalarda dahi sizi soğuk tutar. Yünlü kumaşlar çok daha idealdir. Doğada, havanın ne zaman değişeceğini kestirmek zordur. Bu nedenle kat kat giyinmek, koşullara göre çıkarmak ya da katmanları arttırmak benimsenmesi gereken giyim tarzıdır. Bir yağmur montu her koşulda yanınızda bulunmalıdır.

Gece için sıcak tutacak bir mont-ceket, uzun iç çamaşırı, eldiven, bir bere ve sıcak çoraplar mutlaka çantanızda olmalıdır.  Ayakkabı seçiminde outdoor için üretilmiş, goretex kumaştan, sağlam ayakkabılar tercih edilmelidir. 

Kişisel Bakım ve Hijyen

Kampta dahi olsanız reçeteli ilaçlarınıza ve hijyen maddelerine ihtiyacınız var. Ayrıca ilk kampınızın kabusa dönmemesi için, bir ilkyardım kiti, güneş kremi, sinek ve böcek kovucu spreyleri de mutlaka çantanıza bulunmalı. Kamp yerinde tuvalet ve duş olsa bile kendi sabununuzu, tuvalet kağıdınızı ve havlunuzu getirmelisiniz. Ayrıca, ıslak mendil, el dezenfektanı, kuru şampuan gibi donanımlar, su kaynağı olmayan yer için iyi birer çözüm olacaktır. 

Kamp için Yemek Planlama

Kamp için yemek denilince akla pratik, hızlı ve genellikle ekmek arası menüler gelse de doğru bir planlama ile kamp beslenmenize sağlık da katabilirsiniz. İlk kampını yapacaklar için kamp hazırlıklarının en zor aşamalarından biridir “yemek planlama”… Konserve meze ve garnitürler ya da taze yiyecekler veya hepsinin bir kombinasyonu ile öğünlerinizi hazırlayabilirsiniz. Açık hava iştah açar. Bu nedenle yanınıza bol miktarda atıştırmalık ve daha fazla yemek hazırlamayı unutmayın.

İpucu: Kamp alanları, yaban hayvanları için bir numaralı cazibe merkezlerindendir. Yemek kokuları ile iz sürdükleri bu alanda, beslenebilmeyi umarlar. Kamp yemeği hazırlamak kadar, sonrasında yiyecek artıklarını toplamak, çöpü doğru şekilde uzaklaştırmak ve stok yiyecekleri uygun alanlarda korumak kampçıların görevidir. Yiyecekleri ve çöpleri gece aracınıza kilitleyin, kamp alanından uzaklaştığınızda çöplerinizi çöp kutusuna atmayı ilke edinin. 

Kamp İçin Nereye Gitmeli? 

İlk kamp seyahatinde, gidilecek noktayı önceden planlamak gerekir. Kamp için milli parklardan karavan ve kamping alanlarına kadar olanaklar sonsuzdur. İlk andan maceranın kucağına atılmayı düşünmüyorsanız dağınık kamp yapmaktan (tesis yok) ve ilkel yerlerden (kendi tuvalet alanını hazırla, su kaynağını bul, suyu arıt…) kaçının. Gelişmiş bir kamp alanı, ilk kamp deneyimleri için idealdir, bu nedenle sifonlu tuvaletleri ve akan suyu olan bir tane arayın.

Konuk Yazarımıza sorduk; Bize film, dizi, kitap, bir de dinlemekten keyif aldığınız şarkı önerir misiniz?

Film: Tracks

Kitap: Doğanın Kaybolmuş İşaretleri

Şarkı: Whitesnake – Here I Go Again

Gökhan Konaş, hakkında, daha fazla bilgi almak için sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir

bodrum escort