Film severler ve film arayışı içinde olanlar için Imdb sıralaması serimiz devam ediyor.

16-Guguk Kuşu ( One Flew Over the Cuckoo’s Nest) 1975 – Tür : Dram , Komedi – İmdb Puanı:8.7

Konusu:Randle P. McMurphy tutuklu olduğu cezaevinde çalışmaktan kurtulmak için deli taklidi yapan bir mahkumdur. Tavırları cezaevi otoritesinin gözüne batmaya başlayınca bir süre sonra teşhis için akıl hastanesine gönderilir ve orada kalmasına karar verilir.
Randle hastanede de kurumun kurallarına uymaması ve arkadaşları ile olan ilişkileri ile dikkatleri üzerine çeker. Kısa süre içinde soğuk tavırlı, suratsız, otoriter bir görevli olan hemşire Ratched Randle’ı yakın takibe alır ve her hareketini izlemeye başlar.Rathced ve Randle gibi birbirlerine son derece zıt iki karakterin arasındaki gerilim Randle’ın yakın arkadaşları için planladığı çeşitli faaliyetlerle onların iyileşmesine yardımcı olmaya başlamasıyla daha da artacaktır…

17. Goodfellas – Sıkı Dostlar (1990) – Türü:dram, Biyografi İmdb Puanı:8.7

Konusu:Kimilerine göre sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olan “Sıkı Dostlar” bir mafya itirafçısı olan Henry Hill’in “Wiseguy” adlı kitabından uyarlanmış. Film başlar başlamaz Henry (Ray Liotta) de anlatmaya başlıyor: “Her zaman gangster olmayı istemiştim…”. Henry mafya için küçük işler yapan Jimmy Conway (Robert De Niro) ve Tommy De Vito (Joe Pesci) ile bir soygun işi gerçekleştiriyor. Sonra yaşadıkları ise akıntıya kapılan bir dal parçası gibi olmasına sebep oluyor. Sonunda uyuşturucu, ihanet, cinayet ve sahtekarlığın bol olduğu bu dünyadan çıkmak istiyor ve gidip FBI’ya “ötüyor”. Martin Scorsese, bu filminde mafyanın günlük hayatlarına stilize bir bakış atıyor.

18. The Matrix (1999) – Türü:Fantastik, Aksiyon – İmdb Puanı:8.7

Konusu:Gündüzleri bir bilgisayar programcısı olan Thomas Anderson (Keanu Reeves), geceleri Neo lakaplı usta bir ‘hacker’. Peşinde onu takip eden bazı siyah takım elbiseli, gözlüklü adamlar var ve Neo bunun nedenini Morpheus’dan (Laurence Fishburne) acı bir şekilde öğreniyor. Birden kendini büyük bir komplonun içinde bulan Neo, Morpheus’un anlattıklarına güvenmek zorundadır: Aslında tüm dünya içinde yaşadığımızı sandığımız simulasyon bir dünyadır. “Yapay Zeka” ile insanoğlunun girdiği savaşta “yapay zeka” galip gelmiş ve insaoğlunu köleleştirmiştir.

19-Yedi Samuray- Shichinin No Samurai (1954) – Türü:dram, Macera – İmdb Puanı: 8.6

Konusu:Zorbalığa maruz kalan fakir köylülerin 7 Samurayı tamamlamaları ve hep birlikte haydutlara karşı verdikleri destansı mücadeleyi anlatıyor.

20. Star Wars (1977) – Türü:Fantastik, fantezi, Aksiyon, Macera İmdb Puanı:8.6

Konusu:Star Wars serisine ait, 1977 yapımı bilim-kurgu türünde bir filmdir. Senaristi ve yönetmeni George Lucas’dır. Yapım tarihine göre serinin ilk filmi, fakat hikâyenin kronolojik sıralamasına göre dördüncü filmidir.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 7345 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe