Hafta sonunu film izleyerek geçirmek isteyenler,kara kara düşünüp acaba ne izleyebilirim diyenler , IMDb sıralamasındaki ilk 5 filmi sizler için derledik. İyi seyirler… 🙂

     1-Esaretin Bedeli (1994)  İmdb ≈ 9,2


Konusu:Genç ve başarılı bir bankacı olan Andy Dufresne, karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkum edilir ve Shawshank hapishanesine gönderilir. Burada başta Red olmak üzere yeni arkadaşlar edinir. Hapishane yaşamını uyum sağlamaya çalışırken diğer yandan da bilgisi ve kültürüyle etrafındaki insanları etkilemeyi başaracaktır.

 

     2-Baba   (1972 )     İmdb ≈9,2

Konusu:Sicilya’dan göç eden Corleone ailesi, Amerika’da yerleşme çabalarını sürdürürken kendilerine kaba kuvvet kullanmaya kalkan ve yapmaya kalktıkları her işten haraç isteyen bir takım kimliği belirsiz kişilere karşı onlar da kaba kuvvet kullanmaya ve bunda da başarılı olmaya başlayınca kendilerini tahmin bile edemeyecekleri bir yaşantının içinde bulurlar. Bir taraftan son derece katı örf ve aile yaşantısı diğer tarafta ise acımasızca önlerine çıkanları yok etmeye başlayan Corleone ailesi bir müddet sonra Amerika’nın en korkulan mafya topluluğu haline gelmiştir. Kendileri her ne kadar mafya değil bir aile olduklarını söyleseler de.

    3-Baba 2    (1974)   İmdb ≈9,0

Konusu:Genç Vito Corleone 1910’larda Sicilya’dan New York’a göç eder. Ailesinin geçimini sağlayabilmek için çeşitli işlerde çalışır ve yavaş yavaş yükselmeye başlar. Michael Corleone ise 1950’lilerde ailesinin işlerini düzenlemek için Las Vegas, Hollywood ve Küba arasında mekik dokumaktadır.

 

     4-Kara Şövalye     (2008)           İmdb ≈9,0

Konusu:The Dark Knight’da, Batman suça karşı savaşını daha da ileriye götürüyor: Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent’in yardımlarıyla, Batman, şehir sokaklarını sarmış olan suç örgütlerinden geriye kalanları temizlemeye girişir. Bu ortaklığın etkili olduğu açıktır, ama ekip kısa süre sonra kendilerini, Joker olarak bilinen ve Gotham şehri sakinlerini daha önce de dehşete boğmuş olan suç dehasının yarattığı karmaşanın ortasında bulurlar.

 

        5-12 Kızgın Adam     (1957)      İmdb ≈8,9

Konusu:Konusu:Genç bir adam babasını öldürmekle yargılanmaktadır.1 jüri üyesi (8 numaralı jüri Henry Fonda) dışında 11 jüri üyesi de çocuğun suçlu olduğunu düşünür.Tek kişi kalan jüri üyesine fikrini değiştirmesini söylerler ama o fikrinden dönmez ve masum bir insanın ölmesine neden olmak istemediğini söyler ve diğer jüri üyelerine nedenlerini açıklamaya çalışır.Kim kararını değiştirecek,çoğunluğun mu yoksa tek jüri üyesinin dediği mi olacak?

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 7345 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe