Popülerliği gittikçe artan Instagram, yeni algoritmalarla sürekli karşımıza çıkmakta, son olarak sessiz, sedasız algoritma değişikliği yapan Instagram’ın, algoritması nasıl çalışıyor ?

Instagram son zamanda kullanıcılardan gelen şikayet üzerine, sistemde bişeylerin yanlış gittiğini Temmuz 2016’da anladım ama yavaş yavaş geliştirme yaptılar. Artık kullanıcılar yani bizler Instagram’ı %90 daha verimli halde kullanıyoruz. Instagram ise yaptığı algoritma değişikliğini hiç kimseye anlatmadı ve anlatmak istemiyor.

[irp posts=”10543″ name=”Bol Beğeni Almanızı Sağlıyacak 2018 Instagram Etiketleri”]

Peki Instagram’ın algoritması nasıl çalışıyor ?

Instagram algoritması tamamen hareket ve davranış ölçümleyerek, bizleri sınayarak ve deneyerek hareket ediyor ve karar veriyor. Bu kararı verirken üç noktada bizleri izliyor.

İlgi: Bizler için gönderiler sıralayıp, bizlerin daha çok neler sevdiğini analiz ediyor ve karar mekanizması ona göre çalışıyor.

Yenilik: Son gönderiler daima en yukarıda görünüyor.

İlişki: Ne kadar doğru olduğu bilinmemekle birlikte sadece tahmin olarak düşündüğümüz bu durum, fotoğraf veya video paylaşımı yapan bir kişinin size yakınlığına bağlı en yukarıda gözüküyor.

Sıklık: Instagram’ı ne sıklık ile açtığımızı izliyor.

İzleyen: Hikaye konusunda ise burda izliyor. Ne kadar fazla kişinin hikayesini izliyorsak, o kadar fazla kişinin hikayesini gösteriyor.

Kullanım: Instagram’da ne kadar kaldığımız ve nerelerde dolaştığımızı izleyip bunu veri olarak kaydediyor. Bu özellik sayesinde sizlere hangi sıklıkla neler gösterebileceğini tahmin ediyor ve bunun üzerine reklam servislerinde nelerle ilgilendiğimizi analiz edip ona nazaran bizlere reklam gösteriyor.

Burada en büyük soru şu oluyor aslında, Facebook’da dahil olmak üzere sosyal medya uygulamaları bizlerin seslerini dinleyip ona göre mi reklamları gösteriyor ?. Aslında hayır, internet üzerinde gezindiğimiz web siteler ve sosyal medya uygulamaları üzerinde açtığımız sayfalar bu reklamların başlıca sebebleri oluyor.

Yazı önerilerimize göz atmayı unutmayın!

[irp posts=”27882″ name=”Tatilde izleyebileceğiniz birbirinden güzel dizi ve filmler”]

[irp posts=”27281″ name=”Michael Ende – Momo”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir