IOS 7′ de pil ömrü için ipuçları.

 

 

Bu yazımda herkesinde şikayetçi olduğu IOS 7‘ nin pil ömrü sorununu çözmek için ipuçları vereceğim.

Öncelikle Apple IOS 7′ yi tanıtmadan önce herkes pil ömrü için iyi olacağını geçmiş sürümde ki performans sorunlarının gideceğini, hiç değilse azalacağını düşündü. Fakat Apple’ ın IOS 7′ de kullandığı bir çok özellik maalesef ki beklentimizi karşılamadı. 

Bu yazımı özellikle iPhone 4 ve 4S kullancılarının okumasını tavsiye ederim.

 

  • 1-) Gerekmediği sürece Wi-Fi ve Bluetooth seçeneklerini kapatın. 

İş hayatınız veya evinizde Wi-fi’ den bağlanmak en ekonomik ve performansı yüksek yöntemdir.

Fakat ev ve iş yeri dışında cihzınız 3G kullanmaya başlar. Ve eğer ki siz Wi-Fi seçeneğini kapatmazsanız cihazının çevrenizdeki açık olan ağları tarar. Bu da cihazınızın fazla enerji tüketmesini bununla birlikte pil ömrünü azaltmasını sağlar.

  • 2-) Otomatik APPSTORE güncellemelerini kapatın. 

Bu özellikte IOS 7 ile cihazımıza geldi. Bu seçenekle birlikte uygulamaya bir güncelleme gelince bizlerin bir şey yapmasına kalmadan uygulama kendini güncelliyor.  Eğer cihazınızda  çok fazla uygulama varsa bu seçeneği “Ayarlar -> iTunes ve App Store”  menüsünden kapatmak sizin için çok faydalı olabilir.

  • 3-) 3G’ nin çekmediği yerlerde 3G’ yi kapatın.

3G cihazların pil performansını yok eden en önemli özelliktir. Günümüzde ki GSM operatörleri müşterilerine daha iyi bir hizmet verebilmek için bir çok yere baz istasyonu kurdu, ki bu çok iyi bir şey. Fakat asık sorun operatörlerin bu istasyonları nereye kurduğu.

Operatörler baz istasyonlarını  3G baz istasyonlarının üstüne kurdu. ( Yeni baz istasyonlarından bahsediyorum. Normal de 3G Baz istasyonlarını normal istasyonların üzerine kurdu.) Bu durum ise 3G’ nin çok dar bir alana sıkışmasına yol açtı. Bu sayede ise cihazımız 3G çekmediği için istasyonlara bağlı kalmaya çalıştı. E peki ne oldu? Cihazımız büyük çabalar sarf ederek tutundu tutunmasına ama maalesef cihazımızın performansı düştü.

  • 4-) Hareketi ve kontrastı arttır.

Ekranlar arası geçiş efekti yani parallax ve bildirim çubuğu ve denetim penceresini açtığımızda arkaplanının şeffaflaşmasını sağlayan özellikte yine IOS 7 ile gelen özellikler arasında.  Bu durum ekstra bir pil ömrü yiyor. Bazı kullancılar ise bundan şikayetçi.

Bu durumu kapatmak için ise Ayarlar>Erişebilirlik>Haraketi Azalt bölümünden açabilir ve pil ömrünü bir nebze arttırabiliriz.

 

Bunların hepsini yaptınız veya bir sonuç alamadınız mı? Size Battery Doctor uygulaması da yardımcı olabilir. 

İTunes üzerinden indirmek için; https://itunes.apple.com/tr/app/battery-doctor-master-battery/id446751279?l=tr&mt=8

 

 

Furkan Şahin {Furkan Şahin}

Coder, Pc Uzmanı kendi çapında takılan üniversite öğrencisi