7 Eylülde tanıtılan, iPhone 7 ile ilgili merak ettiğiniz, çıkış tarihi, fiyatı ve özellikleri hakkında ki bir çok şey ve merak ettiğiniz soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz..


Apple‘ın 7 Eylül’de gerçekleştirdiği etkinlikte tanıtılan iPhone serisinin 7. modeli, tasarım olarak çok köklü değişiklikler taşımıyor. Tasarım konusunda göze çarpan ilk nokta, anten şeritlerinin, iPhone 7‘de kasanın alt ve üst bölümlerine yuvarlatılarak konumlandırılmış olması.

Bir diğer göze çarpan noktaysa, iPhone 7‘nin 3.5mm kulaklık girişine sahip olmaması.

Kulaklık girişini yeni modellerinde kullanmayan Apple, ikinci bir hoparlör çıkışı yerleştirmeye karar vermiş.

Bu gelişmeyle birlikte iPhone 7 artık stereo kalitesinde ses sunacak, tabii telefon şarjdayken kulaklıkla müzik dinlemek sanırım artık hayal olacak. (Ya da çoğaltıcı yapılıp, pahalı bir fiyata satılarak iPhone severlerin tepkilerini üzerlerine çekecekler..)

iphone_7_ne_zaman_cikacak_iphone_7_fiyati_1461670755_6143

 

iPhone 7‘nin önemli bir diğer özelliğiyse suya dayanıklı olmasıdır. Android telefonlarda uzun süredir kullanılan bu özellik, iPhone modellerinde, ilk defa iPhone 7 modelinde kullanılacak. Apple Watch gibi IP67 sertifikasına sahip olan iPhone 7, 1 metre derinlikte 30 dakika boyunca su sızıntılarına karşı dayanıklı olacağı anlamına geliyor. (Yani kısacası girip 3-5 metre dalıp 1-2 saat suyun içinde fotoğraf falan çekinirseniz, olan size, cebinize ve telefonunuza olacak..)

iphone-7-su-gecirmez

Ekran konusuna gelecek olursak 4.7″ büyüklüğünde ve 750×1334 piksel çözünürlüğüne sahip olacak olan iPhone 7, IPS LCD tabanlı ekran 326 PPI yani inç başına 326 piksel yoğunluğuna sahip. Ayrıca iPhone 7’nin ekranının basınca duyarlı olduğunu söylemeden geçmeyelim.. %25 oranında daha fazla parlaklığa sahip olan bu ekran çok daha iyi bir renk kaliteside sunuyor..

Donanıma bakacak olursak, iPhone 7, 4 çekirdekli Apple 10 Fusion isminde ki işlemciye sahip. Yoğun iş gücü altında 2.4 GHz hıza erişebilecek bir işlemci olan Apple 10 Fusion, öncellerine oranla CPU tarafından %40 ve GPU tarafından da %50 daha güçlü olacak.

Depolama da farklılığa el atan Apple, iPhone 7‘de 16 GB’lik sürümü kaldırıp, giriş modeli 32 GB olarak tutma kararı almış. Diğer depolama seçenekleriyse sırayla 128 ve 256 GB şeklinde olacak.

Belleklerde herhangi bir değişiklik bulunmuyor. 2 GB Bellek kullanımına devam edilecek.

presentacion-apple-iphone-1920-7

 

Kamerada ki değişikliklere göz atmamız gerekirse, 12 megapiksel çözünürlüklü bir kameraya sahip olan iPhone 7, daha büyük bir sensör ile birlikte artık OIS özelliğini donanımsalolarakta destekliyor.

iPhone 6s modelinde 1/3″ büyüklüğünde kamera sensörü bulunuyordu. iPhone 7‘de daha büyük bir sensöre yer veren Apple, iPhone 7 üzerinde 1/2.6″ büyüklüğünde bir sensör kullanmış. Bu sensör ile birlikte eski kamera sensörüne oranla daha iyi renk ve alan derinliği sağlayacak. Arka kameraya çift LED flaş yerine, dört LEDli True Tone Flash eşlik ediyor.
iPhone 6s modelinde kullanılan arka kameralarda, f/2.2 lenslere yer verilirken, iPhone 7‘de f/1.8 diyafram açıklığına sahip bir lens kullanıyor. Ön kameradaysa f/2.2 lense sahip 7 megapiksellik bir kamera yerini almış durumda.

iphone-7-camera-inline_091316105128

Bataryadaysa çok büyük farklar olmasada, Apple, iPhone 6s modelinde 1.715 mAh büyüklüğünde bir batarya kullanmışken, iPhone 7 modelinde 1.960 mAh kapasiteli bir pil kullanıyor.
Kapasite konusunda büyük bir fark bulunmasada, Apple 10 Fusion işlemcisinin çalışma verimliliği ve diğer yeni nesil donanımların iPhone 7‘de pil kullanımına nasıl bir etki göstereceğini ilerleyen zamanlarda yapılacak olan incelemelerden yola çıkarak bilgi sahibi olacağız.

16 Eylül tarihinde raflardaki yerini alacak olan iPhone 7, 32 GBlik model için 649 dolar fiyata sahip. Telefonun Türkiye çıkış tarihi ve fiyatı henüz açıklanmadı. Telefon siyah, roze altın ve gümüş renk seçenekleriyle birlikte satışa sunulacak.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe