Marmara Bölgesi’nin geçiş güzergahlarından olan ve samimi dokuya sahip olan Yalova, her sezon gerek dünya üzerinden gerekse Türkiye’den yerli yabancı pek çok turiste ev sahipliği yapıyor. Yüzölçümü açısından küçük olan şehir, Marmara Depremi’nde büyük bir hasara uğrasa da şu an ülkenin en önemli destinasyon noktalarından bir tanesi. Bünyesindeki doğal güzellikleri ve turistik değerleriyle gelenlerin üzerinde etkileyici bir intiba bırakıyor. Yalova oldukça küçük bir şehir. Dolayısıyla tercihinize göre bir veya iki gününüzü ayırarak bu muazzam kentte güzel bir tatil keyfi gerçekleştirebilirsiniz.

Yalova’ya Nasıl Gidilir?

Bursa ve Kocaeli şehirleri ile komşu olan Yalova, özellikle İstanbul’dan büyük bir ziyaretçi akınına uğruyor. Metropol kentin sıkıcı trafik yaşantısından ve yoğunluğundan sıkılanlar hafta sonu soluğu bu turistik rotada alıyor. Eğer şehre İstanbul’dan geliyorsanız servis, kişisel araç veya otobüs ile kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak uzak mesafeli şehirlerden geliyorsanız uçak ve deniz otobüsü gibi araçlarla gelebilmeniz de son derece mümkün.

Yuruyen-Kosk-Yalova

Yalova’da Gezilecek Yerler

Şirin tatil kasabasında gezebileceğiniz pek çok turistik durak ön plana çıkıyor. Üstelik her biri şehrin en ünlü Yalova termal otelleri çevresinde yer alıyor. Dar sokakları, sahil boyunca devam eden yürüyüş yolları, oksijeni bol ormanları ve tarihi değerleri ile memnun olabileceğiniz bir tatil imkânı vaat ediyor. Yalova gezilecek yerler arasında görmek isteyeceğiniz ilk yerlerden birisi kuşkusuz Yürüyen Köşk. 1929 yılında yaptırılmış olan yapıt, günümüzde müze olarak her yıl pek çok turisti ağırlıyor.

Tarihi değerleri görmekten hoşlanıyorsanız ziyaret etmeniz gereken en önemli en yapıt Kara Kilise.  MS. 500’lü yıllarda hamam olarak kurulmuş olan mimari, kuruluşundan belli bir süre sonra Bizans tarafından kilise amaçlı kullanılmış.   16. yüzyıldan beri tarihi dokusunu korumayı başaran yapıtı kentin Çiftlikköy ilçesinde ziyaret edebilirsiniz.  Sudüşen Şelalesi’ne ve termal kaplıcalara giderek sevdiklerinizle güzel bir gün geçirebilir veya Erikli Yaylası’na çıkarak dağ yürüyüşü yapabilirsiniz.

yalova

Yalova’da Konaklama

Kentte konaklama mekânı olarak apart, termal otel, pansiyon, hostel ve butik otel gibi tercih edebileceğiniz pek çok alternatif var. Öncelikle kaplıcaları ile ünlü olduğu için konsept tarzda olan Yalova termal otelleri değerlendirebilirsiniz. Böylelikle benzersiz bir konaklama deneyimi yaşarken diğer yandan da vücudunuzu dinlendirmenin rahatlığını yaşayabileceksiniz.