Sinema, Türkiye’de özellikle hafta sonlarını değerlendirmek açısından oldukça tercih edilir bir sosyal aktivite olurken, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte Türkiye’de sinemaya olan rağbeti artırdı.

Her geçen gün sinema solanların sayısı artmakta ayrıca ITS Medya’nın gerçekleştirilen medya incelemesinde ise sinema konulu 50 bin 929 haber yapıldığı tespit edildi. 7’den 70’e herkes sinemada kendine uygun bir film bulabiliyor, komedi, dram, korku, gerilim, macera… Önümüz kış ve birbirinden güzel yerli filmler vizyona girmeye başladı. Peki şimdiye kadar en çok izlenen filmler hangileri, ya da en çok izlenen filmler arasında izlemedikleriniz var mı?

Medya takibinin öncü kuruluşu Ajans Press, Türk sinema tarihinde en çok izlenen filmleri inceledi. Ajans Press’in türlere göre sinema yapımlarını incelediği araştırmada 1998 yılından günümüze kadar sinema seyircisi en çok komedi filmlerini izledi.

[irp posts=”14833″ name=”Ekim’de İzlemeniz Gereken Filmler ve Vizyon Tarihleri”]

“Recep İvedik 5” zirveyi bırakmadı

Ajans Press’in Box Office’ten derlediği verilere göre, 1998 yılından bugüne Türk sinemasında türlere göre en çok izlenen filminde liderliği Recep İvedik 5 göğüsledi. Film 7 milyon 437 bin 5 kişi tarafından izlenerek tüm zamanların en çok izlenen yapımı oldu.2006 yılında vizyona giren Kurtlar Vadisi Irak 4 milyon 256 bin 567 kişi tarafından izlenerek sinema tarihinde en çok izlenen ikinci yapımı unvanını alırken aksiyon dalında ilk sırada yer aldı. Cem Yılmaz’ın kült yapımlarından G.O.R.A ,4 milyon bin 711 izleyici rakamıyla en çok izlenen üçüncü yapım olurken dram dalından liderliği elde eden Babam ve Oğlum 3 milyon 839 bin 883 kişi tarafında izlenerek en çok izlenen dördüncü film oldu.Yönetmenliğini Mahsun Kırmızıgül’ün yaptığı New York’ta Beş Minare 3 milyon 474 bin 495 seyirciyle en çok izlenen beşinci film oldu.Tüm zamanların en çok izlenen ilk beş filmi içerisinde yabancı yapım olmaması ise dikkat çeken bir ayrıntı oldu. 1998’den bu yana en çok izlenen ilk beş yapımı sırasıyla Celal ile Ceren, Titanik, Allah’ın Sadık Kulu Barla,2012 ve Dabbe:Zehr-i Cin oldu.

Yazı Önerilerimize Bakmayı Unutmayın

[irp posts=”13404″ name=”2017 Güncel Yabancı Dizi Takvimi Ağustos – Aralık”]

[irp posts=”14833″ name=”Ekim’de İzlemeniz Gereken Filmler ve Vizyon Tarihleri”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe