Türkiye’de uyku bozukluklarının haritası çıkartılırken, sorunların bölgelere göre farklılık gösterdiği saptandı.

Üniversitelerin desteklediği Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı araştırmada katılımcılara uyku alışkanlıkları, nefes alma düzeni ve uyurgezerlik alışkanlıkları soruldu.

ntvmsnbc’nin haberine göre; 7 bölgede 5 bin 200 denekle yüzyüze görüşüldü. Her 3 evden birinde horlamadan yakınma, her 10 kişiden birinde uykuda anormal hareketler görülüyor.

Yapılan araştırmadan çıkan sonuca göre, 3 kişiden biri horluyor. Erkeklerde yüzde 7, kadınlarda yüzde 4 sıklığında uykuda nefes durması buna eşlik ediyor. Bunlar tedavi edilmesi gereken hasta grubunu oluşturuyor.

Uykuda solunum bozukluğu ve uyku apnesi en fazla Güneydoğu ve Batı’da görülüyor. Uyurgezerliğin en fazla görüldüğü bölgeyse Doğu Anadolu. Akdeniz, Karadeniz , Ege ve Marmara gibi kıyı bölgelerinde de en fazla ‘Huzursuz bacak sendromu’ adı verilen uykuda bacaklarda uyuşma görülüyor.

En fazla uykusuzluk yakınması metropollerde görülüyor. Sanayi kentleri Kocaeli, Manisa, Gaziantep, Denizli gibi şehirlerde de vardiyalı çalısmaya bağlı uyku bozuklukları görülüyor.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe